spring

دست نوشته هاي پوبون

spring
social
aboutدرباره وبلاگ
موضوعات موضوعات
spring

دست نوشته هاي پوبون

برندگان اسکار در قرن 21

کم‌تر از بیست سال از آغاز قرن بیست‌ویکم گذشته است؛ با این حال اولین مجموعه از برندگان جایزه اسکار بهترین فیلم توانسته‌اند تصویری از یک جهانِ در جریان را به نمایش بگذارند. در این مطلب به شرح فیلم های برنده جایزه اسکار که در زمینه‌های مختلفی مانند کارگردانی، بازیگری و… موفق به دریافت جایزه شده‌اند، می‌پردازیم. در بین این عناوین هستند فیلم هایی که حقیقتا شایسته دریافت جایزه اسکار بوده‌اند؛ اما در این فهرست گاهی نام فیلم هایی به چشم می‌خورد که جایزه گرفتن آن‌ها بسیار جای تعجب دارد.

با مروری بر بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار طی 18 سال اخیر سیر تکاملی فیلم ها به خوبی مشخص می‌شود و درمی‌یابید که در زمان‌های مختلف، معیارهای مختلفی برای گزینش فیلم ها به‌عنوان بهترین فیلم اسکار وجود داشته است. برای کسب اطلاع از داستان فیلم های برنده اسکار قرن 21 و نقدهای کوچکی که بر آن‌ها وارد است، در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 

فیلم سینمایی Crash (تصادف)

فیلم سینمایی Crash (تصادف)

پل هگیس، نویسنده و کارگردان کانادایی فیلم سینمایی Crash، در این فیلمِ داستانی و بسیار دردناک، روایت‌هایی از تعصبات نژادی موجود در لس آنجلس را به تصویر کشیده است. چرخه داستان در این فیلم، از یک کارگردان تلویزیونی سیاه‌پوست آمریکایی‌تبار و همسرش شروع شده، به سمت یک مهاجر ایرانی سوق پیدا کرده و در نهایت به یک قفل‌ساز اسپانیایی‌زبان ختم می‌شود.

این فیلم در اوایل سال 2004 عرضه شد و در آن زمان از طرف آکادمی به جای فیلم Brokeback Mountain برای کسب جایزه اسکار و رقابت با فیلم‌های دیگر انتخاب شد؛ اما شاید در آن زمان اعضای آکادمی فکر نمی‌کردند که فیلم Brokeback Mountain برای کسب جایزه اسکار شایستگی بیشتری دارد تا فیلم Crash.

البته موفقیت یا شکست هر فیلمی در کسب جایزه اسکار به معنی بد یا خوب بودن فیلم نیست و باید اذعان داشت معیارهای هر زمان برای کسب جایزه اسکار متفاوت است، و در آن زمان نیز معیارها کمی متفاوت بود؛ اما به هرحال این که جایزه اسکار به فیلم سینمایی Crash رسید، خود جای تعجب دارد.

 

فیلم سینمایی The King’s Speech (سخنرانی پادشاه)

فیلم سینمایی The King's Speech (سخنرانی پادشاه)

موضوع این فیلم ( برنده جایزه اسکار سال 2011 ) درباره آینده جرج ششم، پادشاه کشور بریتانیا است که مشکل لکنت زبان دارد و نمی‌تواند به درستی حرف بزند. این موضوع هنگام اولین سخنرانی وی برای مردم مشخص می‌شود. او که از داشتن چنین مشکلی رنج می‌برد، در تلاش برای غلبه به این مشکل و ارائه اعلامیه جنگ به کشور آلمان در خلال جنگ جهانی است.

کارگردان این فیلم، که موضوعی مهم، جذاب و البته سرگرم‌کننده دارد، تام هوپر، کارگردان سینما و تلویزیون بریتانیایی است. کالین فرث، بازیگر پر افتخار کشور بریتانیا نیز به‌عنوان نقش اول این فیلم، آلبرت، ایفای نقش می‌کند.

The King’s Speech در مقایسه با فیلم The Social Network که در آن زمان توانست نظر منتقدان بسیاری را به خود جلب کند، بسیار جسورانه‌تر به نظر می‌رسد.

 

فیلم سینمایی Argo (آرگو)

فیلم سینمایی Argo (آرگو)

شاید احمقانه به نظر برسد که هشت سال پیش، هالیوود ارزنده‌ترین جایزه خود را به بن افلک، کارگردان و بازیگر این فیلم اعطا کرد؛ فقط به این خاطر که فراموش کرده‌ بودند بن افلک را به‌عنوان نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد اعلام کنند. البته فیلم آرگو هم ‌آن‌چنان فیلم کامل و سزاوار ستایشی نیست و انتخاب آن به‌عنوان برنده جایزه اسکار کمی جای تعجب دارد.

داستان این فیلم تاریخی و هیجان‌انگیز، از ابتدا تا انتها به صورت هوشمندانه‌ای تعریف شده است. ماجرا از این قرار است که تعدادی دیپلمات آمریکایی در جریان انقلاب اسلامی ایران و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، به سختی از خاک ایران می‌گریزند. این موضوع شاید برای برخی جذاب نباشد، اما سرگرم‌کننده است.

در این فیلم اشتباهات تاریخی زیادی به چشم می‌خورد و صحنه‌های هیجان‌انگیز فیلم با هزینه‌های هنگفتی به وجود آمده‌اند. با این حال بن افلک می‌داند که چگونه با استفاده از ستارگانی مانند برایان کرانستون، آلن آرکین و جان گودمن می‌تواند داستان خوبی بسازد؛ اما قطعا وجود چنین ستاره‌هایی به معنای بی‌عیب و نقص بودن یا جذابیت زیاد این فیلم نیست.

 

فیلم سینمایی The Shape of Water (شکل آب)

فیلم سینمایی The Shape of Water (شکل آب)

The Shape of Water یک فیلم سینمایی در ژانر درام و فانتزی است، که گیرمو دل تورو آن را کارگردانی کرده است. داستان فیلم برنده جایزه اسکار 2018 درباره زن جوانی است که در دوران کودکی از ناحیه گردن آسیب دیده و توانایی حرف زدن را از دست داده است. وی به‌عنوان نظافتچی در یک آزمایشگاه دولتی و فوق پیشرفته کار می‌کند. با ورود موجود عجیب دوزیستی به این آزمایشگاه، اوضاع زندگی برای این زن جوان عوض می‌شود.

نکته جالب درباره این فیلم، توجه بیش از اندازه منتقدان به آن است. برخی از منتقدان با وجود داشتن انتقادهایی باز هم فیلم را بسیار هیجان‌انگیز توصیف می‌کنند. به‌عنوان مثال، هالی بانت درباره فیلم چنین نظری دارد: « The Shape of Waterنسبت به بقیه فیلم های دل تورو حساسیت کمتری نسبت به تعریف داستان خود دارد؛ با این حال فیلم هیجان‌انگیزی است.»

 

فیلم سینمایی Chicago (شیکاگو)

فیلم سینمایی Chicago (شیکاگو)

فیلم سینمایی Chicago، یکی از فیلم های برنده جایزه اسکار ، فیلمی موزیکال و محصول سال 2002 کشور آمریکاست. Chicago اولین فیلم رسمی راب مارشال، کارگردان آمریکایی است و در مقابل فیلم های موزیکال بزرگی مانند Les Misérables، Phantom of the Opera و Rock of Ages فیلم کوچکی به حساب می‌آید.

در واقع این فیلم برگرفته از یک تئاتر موزیکال به نام شیکاگو است که متن آن براساس کتاب باب فوس نوشته شده است. در این فیلم تلاش شده تا با انجام برخی تغییرات ضعف‌های فیلم پوشش داده شود؛ اما هر قدر که به لحاظ زمانی جلوتر می‌رود متوجه ضعف آن خواهید شد و تقریبا واضح است که شیکاگو چنان فیلم قدری نیست. این فیلم قلب و ذهن شما را تسخیر نمی‌کند و صرفا چشم‌ها و گوش‌هایتان را برای مدتی مشغول خواهد کرد.

البته شاید بتوان بازی هنرمندانی مانند Richard Gere و Billy Flynn را از نقاط قوت فیلم دانست؛ اما به جرات می‌توان گفت شیکاگو فیلمی است که تنها در سال 2002 دیده شد و از سال بعد، یعنی سال 2003 آن‌چنان تماشاگری نداشت.

 

فیلم سینمایی A Beautiful Mind (ذهن زیبا)

فیلم سینمایی A Beautiful Mind (ذهن زیبا)

فیلم سینمایی ذهن زیبا ساخته ران هاوارد، فیلمی آمریکایی است که در سال 2001 عرضه شد و توانست برنده جایزه اسکار شود. داستان فیلم در مورد زندگی‌نامه ریاضی‌دانی برجسته به نام جان نش است که توانایی‌های شگفت‌انگیزی در ریاضیات و رمزگشایی دارد و کدهای شوروی را برای پنتاگون رمزگشایی می‎کند. از سویی دیگر این ریاضی‌دان و اقتصاددان برجسته، مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی یا همان بیماری روان‌گسیختگی است.

حتی قبل از شروع فیلم‌بردار هم معلوم بود که ذهن زیبا به لحاظ متن، فیلمی بسیار برجسته است. فیلم‌نامه ذهن زیبا توسط آکیوا گلدزمن، که در اصل یک کارگردان آمریکایی است، نوشته شده و بازیگر نقش اول فیلم، که نقش جان نقش را ایفا می‌کند، راسل کرو است.

این فیلم به نوعی گرفتاری‌ها و کشمکش‌های ذهن انسان را به تصویر می‌کشد و بیشتر به بیماری‌های روحی و روانی جان نش اشاره دارد تا مهارت وی در ریاضیات. صادقانه باید گفت که نمی‌شود موضوع بیماری روحی و ریاضیات را با هم جمع کرد و در یک قاب به تصویر کشید. چنین موضوعاتی معمولا کمتر از طرف منتقدان مورد تهاجم قرار می‌گیرد. به جرات می‌توان گفت این فیلم یک از بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار است.

 

فیلم سینمایی The Artist (آرتیست)

فیلم سینمایی The Artist (آرتیست)

آرتیست یک فیلم فرانسوی کمدی، دوست‌داشتنی و کوچک -به مدت صد دقیقه- بود. البته قبل از اینکه Harvey Weinstein دست روی آن بگذارد و بخواهد آن را به یک فیلم برنده اسکار تبدیل کند. نسخه نهایی این کمدی فرانسوی در سال 2011 میلادی منتشر شد.

هنگامی که Harvey Weinstein نخستین اثر خود در سینمای صامت را در فستیوال کن به نمایش گذاشت، آثار قوی و پرطرفدار بسیاری مانند House of Tolerance و Melancholia برای نمایش به فستیوال عرضه شده بود؛ که در مقایسه با آن‌ها فیلم سینمایی The Artist، به جز یک داستان عاشقانه و یک سگ ناز و دوست داشتنی نوآوری بیشتری به‌عنوان یک فیلم سینمایی صامت نداشت.

 

فیلم سینمایی Slumdog Millionaire (میلیونر زاغه‌نشین)

فیلم سینمایی Slumdog Millionaire (میلیونر زاغه‌نشین)

فیلم سینمایی Slumdog Millionaire، عجیب‌ترین فیلمی است که تاکنون توانسته برنده جایزه اسکار شود. این فیلم روایتگر داستان زاغه‌نشینی هندی، به نام جمال مالک است که با رویای میلیونر شدن در مسابقه‌ای به «نام چه کسی می‌خواهد میلیونر شود» شرکت می‌کند. جمال مالک دارای روحیه‌ای بسیار سرکش و قوی است که او را قادر می‌سازد مراحل مسابقه را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

به وضوح می‌توانید قدرت دنیای سینما را در این فیلم مشاهده کنید. تنها در دنیای سینماست که فردی یک شب زاغه‌نشین و شب بعدی میلیونری شاد است، که سر از پا نمی‌شناسد. میلیونر زاغه‌نشین از بهترین آثار کارنامه هنری دنی بویل، کارگردان بریتانیایی محسوب می‌شود.

تعادل خوب و جالبی بین فضاهای تاریک و دردناک فیلم مانند صحنه‌های شکنجه توسط پلیس و صحنه‌های رنگارنگ و لحظات شلوغ مانند سکانس‌های مربوط به رقص‌ ایجاد شده است. این فیلم که محصول مشترک هندوستان و انگلستان است، یکی از بهترین و الهام‌بخش‌ترین فیلم های سینمای هندوستان به‌شمار می‌رود.

 

فیلم سینمایی Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance (مرد پرنده‌ای)

فیلم سینمایی Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (مرد پرنده‌ای)

داستان فیلم Birdman درباره یک ستاره مشهور هالیودی است؛ که مدتی‌ست کم‌رنگ شده و شهرت خود را از دست داده است. او قصد دارد با اجرای یک نمایش‌نامه در تئاتر برادوی به روزهای اوج خود برگردد. در واقع مرد پرنده‌ای کشفی جذاب از شهرت و هویتی با لحظات نفس‌گیر است؛ که برای هر کسی در زندگی پیش نمی‌آید.

موسیقی نامنظم متن فیلم، نظر تماشاگر را به طور جدی به بازیگر نقش اول این فیلم یعنی مایکل کیتون جلب می‌کند. با نگاهی به آثار مشابه، Birdman را می‌توان نقطه عطفی در بین رقبا، به‌خصوص رقبای غیر اسکاری دانست.

 

فیلم سینمایی Million Dollar Baby (دختر میلیون دلاری)

فیلم سینمایی Million Dollar Baby (دختر میلیون دلاری)

فیلم سینمایی Million Dollar Baby، فیلمی ورزشی و درام به کارگردانی و بازی Clint Eastwood و نویسندگی Paul Haggis است. این فیلم در سال 2004 ساخته شد و همان سال به جرگه فیلم های برنده جایزه اسکار پیوست.

این نمایش‌نامه ملودرام و نسبتا قدیمی، در نهایت با برخورد مشت به شکم بوکسور قصه مگی، که ایفای نقش آن برعهده هیلاری سوانک بود، به پایان می‌رسد.  ممکن است این پایان دردناک و البته کمی عاطفی به بیننده اینگونه القا کند که Million Dollar Baby فیلمی است که یک‌بار دیدن آن کافی است و بیننده حاضر نیست برای دومین بار آن را ببیند.

یکی دیگر از بازیگران مشهور این فیلم مورگان فریمن است، که همه او را می‌شناسیم. وی بوکسوری سرسخت بوده که در آخرین رقابت خود یک چشمش را از دست داده است؛ و هم اکنون در کنار کلینت ایست‌وود حضور دارد و در اداره باشگاه به وی کمک می‌کند. کلینت ایستوود نقش مربی مگی را بازی می‌کند. طبق داستان فیلم، وی مربی مشهوری است و قهرمانان زیادی را به جهان ورزش بوکس معرفی کرده است.

 

فیلم سینمایی Gladiator (گلادیاتور)

فیلم سینمایی Gladiator (گلادیاتور)

فیلم سینمایی گلادیاتور، فیلمی از ریدلی اسکات کارگردان و تهیه کننده انگلیسی است که در سال 2000 میلادی اکران و برنده جایزه اسکار شد.

برخلاف مراسم اسکار امروزی که همیشه جمعیت زیادی در آن حضور دارند و همین جمعیت زیاد، جذابیت‌های خاصی به مراسم می‌بخشد، قطعا در روزهای آرام مراسم سال 2000 و درست قبل از وقوع انقلاب دیجیتال، فیلم های حماسی و تاریخی جایگاه خوبی در مراسم اسکار داشتند؛ که فیلم سینمایی Gladiator هم یکی از آن‌ها است.

همه‌ صحنه‌های این فیلم هیجان‌انگیز طبیعی نیستند و جلوه‌های ویژه نیز در آن به کار برده شده است. به‌عنوان مثال ببرهای موجود در صحنه‌هایی از فیلم واقعی نیستند و به کمک جلوه‌های ویژه ایجاد شده‌اند. برای توصیف کل فیلم تنها سه جمله کافی است: ژنرالی که برده شد. برده‌ای که یک گلادیاتور شد؛ و گلادیاتوری که جانانه از امپراطور دفاع کرد.

در واقع می‌توان گفت در این فیلم، یک داستان انتقام ساده به نمایشنامه‌ای حماسی و عاشقانه تبدیل شده است، که مخاطب را به شدت سرگرم می‌کند.

 

فیلم سینمایی Spotlight (اسپات‌لایت – افشاگر)

فیلم سینمایی Spotlight (اسپات‌لایت – افشاگر)

فیلم سینمایی افشاگر ساخته توماس مک‌کارتی است. در این فیلم نام بازیگران مشهوری هم‌چون مایکل کیتون، مک آدامز و مارک روفالو به چشم می‌خورد.

داستان فیلم درباره گروهی از روزنامه‌نگاران است که مقاله‌های تحقیقی در روزنامه بوستون گلوب می‌نویسند. این گروه در سال 2001 و در ادامه تحقیقات خود به ماجرایی دردناک می‌رسند. ماجرا از این قرار است که چند کشیش کاتولیک به صورت گسترده‌ و وحشتناک از کودکان سوءاستفاده جنسی کرده‌اند و آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند. این فیلم در اوایل سال 2016 توانست، جزو فیلم های برنده جایزه اسکار باشد.

 

فیلم سینمایی The Hurt Locker (مهلکه)

فیلم سینمایی The Hurt Locker (مهلکه)

در فهرست فیلم های برنده جایزه اسکار رسیدیم به فیلم هیجان‌انگیز مهلکه.

اولین قدم و هیجان‌انگیزترین دوره زندگی کاترین بیگلو، کارگردان زن آمریکایی، تبدیل یک انفجار بمب در کشور عراق به یک شاهکار سینمایی است؛ که نتیجه آن کسب جایزه بهترین کارگردانی به‌عنوان اولین زن کارگردان است. تقریبا هیچ‌کس نمی‌توانست پیش‌بینی کند که چنین اتفاقی خواهد افتاد و کاترین به این خوبی خواهد درخشید.

البته برخی از افراد در مورد برخی اشتباهات تاکتیکی فیلم اظهار نظرهایی داشته‌اند، اما این اظهار نظرها زیاد به چشم نیامد. این فیلم مهیج و ترسناک حاصل قلم نویسنده‌ای به نام مارک بول است. در این فیلم هر صحنه یک جریان پنهانی از رئالیسم عمیق است.

همان طور که اشاره شد، داستان در خاک عراق اتفاق می‌افتد. چند سرباز آمریکایی ماموریت دارند بمب‌هایی را که شورشیان عراقی در معابر شهری و جاده‌ها کار می‌گذارند، خنثی کنند.

 

فیلم سینمایی The Departed (رفتگان – ازدست‌رفته)

فیلم سینمایی The Departed (رفتگان – ازدست‌رفته)

این فیلم کاری از کارگردان ایتالیایی – آمریکایی بسیار مشهور و پرآوازه، مارتین اسکورسیزی است. از مشهورترین بازیگران این فیلم می‌توان به لئوناردو دیکاپریو اشاره کرد. قطعا می‌توان گفت ثمره همکاری این دو هنرمند بزرگ و مشهور یک دستاورد بی‌نظیر است؛ و به‌حق در فهرست فیلم های برنده جایزه اسکار قرن 21 قرار گرفته است.

داستان فیلم از این قرار است: یکی از ماموران اداره پلیس شهر بوستون ماموریت دارد که به صورت ناشناس وارد یک باند گنگستری شود. از سوی دیگر افرادی از همین باند گنگستری برای خبرچینی به اداره پلیس نفوذ می‌کنند. اکنون هیچ‌کدام از افراد، هویت واقعی بقیه را نمی‌دانند. در این میان تنش‌ها و ماجراهایی به وجود می‌آید که دیگر افراد نمی‌دانند به چه کسی باید اطمینان کنند.

این فیلم اکشن و هیجان‌انگیز، فیلم‌نامه بسیار قدرتمندی دارد و قطعا هر بیننده‌ای از تماشای آن لذت خواهد برد.

 

فیلم سینمایی 12 Years a Slave (دوازده سال بردگی)

فیلم سینمایی 12 Years a Slave (دوازده سال بردگی)

استیو مک کوئین، کارگردانی این درام تاریخی را در سال 2013 میلادی برعهده داشت. همان سال این فیلم به فهرست فیلم های برنده جایزه اسکار اضافه شد. 12 سال بردگی اشاره به خاطرات 12 سال بردگی مرد سیاه‌پوستی به نام سالومون نورثاپ دارد. این اثر بخش تاریکی از تاریخ شرم‌آور کشور آمریکا را به تصویر می‌کشد. هرچند که خود آمریکایی‌ها شاید این روایات را قبول نداشته باشند.

این فیلم یک احساس قدرت درونی به همراه رنجی عمیق را به تماشاگر القا می‌کند؛ و حتی گاهی از طریق چشمان زخمی برده‌ای که توسط مالک مزرعه مورد آزار و اذیت قرار گرفته، احساس دل‌شکستگی در شما ایجاد می‌کند.

تماشای این فیلم آسان نیست. به‌خصوص صحنه‌هایی از فیلم که شخصیت اصلی مورد شکنجه قرار می‌گیرد و تلاش می‌کند خود را از حلق‌آویز شدن نجات دهد؛ اما در پایان با گذر از رنج‌ها هیجان عمیقی به شما دست می‌دهد که وصف‌ناشدنی است.

بازیگری که نقش سالومون نورثاپ را بازی می‌کند، چویتل اجیوفور است؛ که در نهایت موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر شد. این فیلم یکی از 250 اثر برتر و کاملا موفق تاریخ سینما و یکی از بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار به حساب می‌آید.

 

فیلم سینمایی The Lord of the Rings: The Return of the King (ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه)

فیلم سینمایی The Lord of the Rings: The Return of the King (ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه)

تاکنون هیچ فیلمی به اندازه The Return of the King موفق به کسب جایزه اسکار نشده است. این فیلم حماسی 203 دقیقه‌ای توسط پیتر جکسون نیوزلندی  در سال 2010 ساخته شده است. جکسون با ساخت این فیلم یکی از مشهورترین رمان های انگلیسی را به یک ماجراجویی جدید و ناب تبدیل کرده است.

غنای احساسات در بازگشت پادشاه با وجود صحنه‌های حماسی زیاد، و صمیمیت و آرامشی که در لحظات پایانی به بیننده می‌بخشد، باعث می‌شود که شما فکر کنید 10 ساعت زیبایی تلخ و شیرین را به یک‌باره در اختیار دارید.

این فیلم نقطه عطفی در ژانر فیلم های سینمایی تخیلی بوده و به نوعی تبدیل به یک استاندارد شده است. به طوری‌که اکثر فیلم‌های تخیلی با این فیلم مقایسه و در نهایت ارزیابی می‌شوند.

 

فیلم سینمایی No Country for Old Men (جایی برای پیرمردها نیست)

فیلم سینمایی No Country for Old Men (جایی برای پیرمردها نیست)

برادران کوئن در خلق این فیلم خصوصیات بصری را کنار گذاشته و بیش‌تر خلق و خوی خود را به‌کار گرفته‌اند. متن فیلم جایی برای پیرمردها نیست، از رمانی با همین نام اقتباس شده است.

داستان از این قرار است که یک شکارچی به نام لوئلین ماس (که جاش برولین ایفای نقش او را برعهده دارد) روزی به طور اتفاقی با اجساد گروهی از تبهکاران روبرو می شود. او ماجرا را به پلیس اطلاع می‌دهد؛ اما پیش از رسیدن پلیس دو میلیون دلار پول نقد را از صحنه جرم برمی‌دارد. از این رو قاتلی روانی به نام آنتون چیگور (که خاویر باردم نقش او را بازی می‌کند)، برای به دست آوردن آن پول، رد لوئلین ماس را گرفته و به تعقیب او می‌پردازد.

هرچند این فیلم به خاطر خارج شدن شخصیت اصلی از صحنه، یک فیلم کامل نیست؛ اما می‌توان گفت یک تراژدی وجودبخش و البته هیجان‌انگیز است.

 

فیلم سینمایی Moonlight (مهتاب)

فیلم سینمایی Moonlight (مهتاب)

این فیلم سینمایی روایتگر داستان یک جوان سیاه‌پوست فقیر است که با تمایلات جنسی خود (همجنس‌گرایی) کلنجار می‌رود. این جوان که شایرون نام دارد، با مشکلات فرهنگی و خانوادگی بسیار زیادی در یک محله فقیر و بدنام بزرگ می‌شود. هرقدر که زمان می‌گذرد شرایط سخت‌تر شده و شایرون با داشتن چنین وضعیتی، هر روز بیشتر از دیروز افسرده‌تر می‌شود.

این فیلم به‌ظاهر شاعرانه و نسبتا عمیق، مواردی در مورد تمایلات، شرم و ترس از افشای خود واقعی را در سه فصل مجزا، یعنی دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی ارائه می‌کند. این فیلم دستاوردی برجسته در سینمای سیاه‌پوستان است؛ و در سال 2016 عرضه شده است. مهتاب به‌خاطر سوژه خاص و ملتهبش توانست توجه مردم جهان را به خود جلب کند. این فیلم با واکنش خیره‌کننده منتقدان بسیاری همراه شد و البته حاشیه‌های زیادی هم داشت.

با توجه به داستان فیلم، به نظر می‌رسید که مهتاب طعمه‌ای برای اسکار باشد؛ اما در واقعیت چنین نبود.

 

یک ماه تا اضافه‌شدن نوزدهمین فیلم به فهرست فیلم های برنده جایزه اسکار در قرن 21

در این مقاله سعی کردیم فهرستی هجده‌تایی از فیلم های برنده جایزه اسکار به شما معرفی کنیم؛ تا با آگاهی کامل و دانش کافی به انتخاب فیلم مورد علاقه‌تان از میان این فیلم‌ها بپردازید. چند هفته دیگر مراسم اسکار امسال نیز برگذار خواهد شد و باید ببینیم از میان نامزدهای معرفی‌شده اسکار 2019 چه کسانی برگزیده خواهند شد. در این بین تنها یک فیلم موفق خواهد شد به لیست فیلم های برنده اسکار اضافه شود.


منبع : فونیبو

(0) نظر

فیلم های ابر قهرمانی سال 2020

معمولا به دنبال هر سال سینمایی خوب، یک سال سینمایی متوسط داریم. سال گذشته از لحاظ اسامی بزرگ یکی از آن سال‌های استثنایی بود. از کوئنتین تارانتینو تا مارتین اسکورسیزی فیلم ساخته بودند و مثل همیشه سینمای مستقل هم برایمان چند نام تر و تازه داشت. علاوه بر این، کارگردانان مطرحی مثل نوآ بومباک که با فیلم‌هایشان مورد توجه قرار گرفتند. اما انتخاب لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰ به سادگی سال قبل نیست. از جزییات فیلم‌های برتر سال ۲۰۲۰ و جدیدترین فیلم‌های هالیوودی هنوز اطلاعات زیادی نداریم. یک نگاه گذرا نشان می‌دهد که همچنان شاهد دنباله‌ها و بازسازی‌های زیادی خواهیم بود. فیلم‌های ابرقهرمانی هر چند عناوینشان چندان کنجکاوی‌برانگیز نیست اما قطعا جزو فیلم‌های پرفروش‌های سال ۲۰۲۰ هستند. یکی دو کارگردان پیشکسوت مثل استیون اسپیلبرگ و چند کارگردان هزاره‌ی سوم مثل جاد آپاتو هم هستند که فیلم‌هایشان قطعا برای دیدن جالب است. بعضی از فیلم‌ها هم فقط به دلیل حضور برخی از بازیگران انتخاب شده‌اند. در ادامه با فهرست بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ همراه شما خواهیم بود.

۱. The Grudge

The Grudge

کارگردان: Nicolas Pesce
بازیگران: Betty Gilpin, Andrea Riseborough, William Sadler
تاریخ اکران: ۳ ژانویه (۱۳ دی ۱۳۹۸)

سری فیلم‌های ترسناک «کینه» (The Grudge) همیشه مورد توجه طرفداران فیلم ترسناک بوده است. این فیلم‌های ترسناک که اساس‌شان اتفاقات ماورالطبیعه است بازسازی یک سری فیلم ژاپنی به همین نام است. اولین قسمت «کینه» سال ۲۰۰۴ ساخته شد. کارگردانش تاکاشی شیمیزو ژاپنی بود اما بازیگران و تهیه‌کنندگانش آمریکایی بودند. قسمت جدید آن داستان خانه‌ای است که توسط یک روح کینه‌توز طلسم شده و طلسم به این ترتیب عمل می‌کند که هر کسی وارد خانه شود به طرز خشونت‌بار و فجیعی خواهد مرد. نیکلاس پشی کارگردان قسمت جدید «کینه» ساخت فیلم‌هایی چون «چشمان مادرم» را در کارنامه‌اش دارد که نمره‌ی قابل قبولی از منتقدان گرفته بود. حالا باید دید یک کارگردان که سابقه‌ی ساخت فیلم‌های ترسناک مورد پذیرش منتقدان را در کارنامه‌اش دارد می‌تواند سری فیلم‌های «کینه» را که قسمت‌های آخرش به قهقرا رفته بود، نجات بدهد یا نه.

۲. Underwater

Underwater

کارگردان: William Eubank
بازیگران: Betty Gilpin, Andrea Riseborough, William Sadler
تاریخ اکران: ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ۱۳۹۸)

ویلیام یوبانک از اولین فیلمی که سال ۲۰۱۱ ساخت به ژانر علمی-تخیلی علاقه نشان داد. فیلم جدیدش «زیر آب» هم یک اثر علمی-تخیلی است. داستان گروهی از محققان است که در مورد جهان زیر آب تحقیق می‌کنند. بعد از یک زلزله آزمایشگاه زیرزمینی آن‌ها نابود می‌شود و آن‌ها در تلاش هستند که امنیت را به آزمایشگاه‌شان برگردانند اما چیزی بیش از آن ‌چه در کف دریا اتفاق می‌افتد، آن‌ها را تهدید می‌کند که باید از آن بیشتر بترسند. کریستن استوارت اولین بازیگری بود که برای بازی در فیلم «زیر آب» انتخاب شد. از آن جایی که یوبانک به عنوان مدیر فیلمبرداری پیش‌تر فعالیت داشته است، به نظر می‌رسد باید از لحاظ بصری منتظر فیلم جذابی باشیم. فیلمبرداری فیلم اواسط سال ۲۰۱۷ صورت گرفت.

۳. The Voyage of Doctor Dolittle

The Voyage of Doctor Dolittle

کارگردان: Stephen Gaghan
بازیگران: Tom Holland, Robert Downey Jr., Emma Thompson
تاریخ اکران: ۱۷ ژانویه (۲۷ دی ۱۳۹۸)

همیشه هم فیلم‌هایی که منتظر دیدن‌شان هستیم بلاک‌باسترها یا آثار جدی نیستند. گاهی کمدی‌ها هم فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیزی هستند. کمدی فانتزی «سفر دکتر دولیتل» کمدی فانتزی است که از روی کتاب‌های دکتر دولیتل اقتباس شده است. کتاب‌هایی که نوشته‌ی هیو لافتینگ است و «سفر دکتر دولیتل» دومین جلد این کتاب‌ها محسوب می‌شود. کتاب از لحاظ حجم نسبت به قسمت قبلی‌اش چند برابر بود و مخاطبانش هم نسبت به جلد اول بزرگترها بودند و داستان برای مخاطبان بالغ‌تر نوشته شده بود. قهرمان فیلم همان دکتر دولیتل است. پزشکی که کشف می‌کند می‌تواند با حیوانات حرف بزند. به جز بازیگران، صداپیشگان فیلم هم از میان بازیگران مشهور هستند و در میان آن‌ها می‌شود به ماریون کوتیار و رالف فاینس اشاره کرد. نکته‌ی حاشیه‌ای فیلم این است که آوریل سال ۲۰۱۹ اعلام شد به دلیل این که فیلم در اکران‌های آزمایشی‌اش شکست خورده دوباره در ۲۱ روز برخی از صحنه‌های آن فیلمبرداری می‌شوند.

۴. Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

کارگردان: Adil El Arbi, Bilall Fallah
بازیگران: Will Smith, Joe Pantoliano, Vanessa Hudgens
تاریخ اکران: ۱۷ ژانویه (۲۷ دی ۱۳۹۸)

عادل العربی و بلال فلاح تا به حال سر سه فیلم با یکدیگر به صورت مشترک کارگردانی کرده‌اند و فیلم‌هایشان هم اکثرا درام‌ها و تریلرهای جنایی هستند که تقریبا نظر مثبت منتقدان و مخاطبان را جلب کرده بودند. اما این‌بار سراغ یک اکشن با مایه‌های کمدی رفته‌اند. فیلم را دو نفر از مشهورترین چهره‌های هالیوود یعنی ویل اسمیت و جری بروکهایمر تهیه کرده‌اند. سری فیلم‌های «پسران بد» با بازی ویل اسمیت در نقش اصلی اولین‌بار سال ۱۹۹۵ ساخته شد. فیلم داستان‌هایی است که برای دو کارآگاه اتفاق می‌افتد. فیلم «پسران بد برای زندگی» سومین قسمت از سری فیلم‌های «پسران بد» است. سال ۲۰۰۸ مایکل بی، که برای ساختن اکشن‌های هیجان‌انگیز شهرت دارد، اعلام کرد که قسمت سوم «پسران بد» را او کارگردانی خواهد کرد. اما او و ویل اسمیت هر دو جزو گران‌ترین چهره‌های هالیوود بودند و دستمزدشان زیاد می‌شد. از سال ۲۰۰۹ کار روی فیلمنامه‌ی قسمت سوم شروع شد. کارآگاه مارکوس برنت در این قسمت بالاخره ترفیع گرفته و بازپرس نیروی پلیس شده است و آن یکی یعنی مایک لووری بحران میانسالی را تجربه می‌کند. آن‌ها یک‌بار دیگر به هم می‌پیوندند تا پرونده‌ی قتل برادر یک مزدور آلبانیایی را حل کنند که قول داده پول خوبی به آن‌ها بدهد.

۵. Birds of Prey

Birds of Prey

کارگردان: Cathy Yan
بازیگران: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Ewan McGregor
تاریخ اکران: ۷ فوریه (۱۸ بهمن ۱۳۹۸)

«پرندگان شکاری» با عنوان کامل Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn اولین فیلم ابرقهرمانی سال ۲۰۲۰ است و هشتمین فیلم از جهان گسترش یافته‌ی DC که نه تنها قهرمانش که کارگردان و فیلمنامه‌نویسش هم زن هستند. اتفاقی که پیش از این سر فیلم «واندروومن» رخ داده بود. قصه‌ی فیلم از این قرار است که بعد از اختلافی که بین هارلی کویین و جوکر رخ می‌دهد، هارلی کویین به ابرقهرمان‌ها می‌پیوندد تا یک دختر جوان را از چنگال لرد جنایتکار شیطانی نجات بدهد. بعد از ماجراهای «جوخه‌ی انتحار» بتمن ناپدید شده و شهر گاتهام بی‌دفاع در برابر جرم و جنایت رها شده. «پرندگان شکاری» قرار است اولین قسمت از یک سری فیلم ابرقهرمانی با محوریت هارلی کویین باشد.

۶. The Invisible Man

The Invisible Man

کارگردان: Leigh Whannell
بازیگران: Elisabeth Moss, Aldis Hodge, Storm Reid
تاریخ اکران: ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۱۳۹۸)

درباره‌ی فیلم «مرد نامریی» توضیح چندانی نمی‌شود داد چون خلاصه‌ی‌ داستانش هنوز مشخص نیست یا درواقع در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. فقط می‌دانیم که این فیلم بلندی درباره‌ی یکی از شخصیت‌های هیولایی کلاسیک یونیورسال است. فیلم در ژانر وحشت و علمی-تخیلی است. این سومین فیلم لی وانل است که اولین فیلمش «موذی: فصل سوم» بود. از سری فیلم‌های «insidious» که نسبتا مورد توجه قرار گرفت. اما دلیل گذاشتن فیلم در این فهرست بیشتر حضور الیزابت ماس، بازیگر نقش اول آن جلوی دوربین است و این که گفته می‌شود «مرد نامریی» اقتباسی مدرن از رمان مشهوری به همین نام نوشته‌ی اچ.جی.ولز است. فیلم وانل بازسازی فیلم اقتباسی دیگری محصول ۱۹۳۳ است. داستان کتاب به این شکل است که دوست پسر سابق دختری که شیاد هم بود خودکشی می‌کند و بعد از آن سیسیلیا تلاش دارد که زندگی خودش را از نو و بهتر بسازد. اما مشکوک است که شاید دوست پسرش واقعا نمرده باشد.

۷. Onward

Onward

کارگردان: Dan Scanlon
صداپیشگان: Tom Holland, Chris Pratt, Julia Louis-Dreyfus
تاریخ اکران: ۶ مارس (۱۶ اسفند ۱۳۹۸)

فیلم «به پیش» یک انیمیشن فانتزی شهری است که به روش سه‌بعدی توسط کمپانی پیکسار ساخته شده است. ماجراهای فیلم در یک دنیای جادویی اتفاق می‌افتد که ساکنانش الف‌ها، ترول‌ها، سانتورها (اسب‌هایی با سر انسان) و روح‌ها و بقیه‌ی موجودات اسرارآمیز هستند. این جهان جایی است که در آن افسانه‌های پریان واقعیت پیدا می‌کنند و حقیقت میدان را به جادو می‌بازد. البته ساکنان این جهان فانتزی از موبایل و ماشین به جای جادو استفاده می‌کنند. دو برادر نوجوان الف کنجکاو می‌شوند که کشف کنند آیا هنوز هم در جهان جادو وجود دارد یا نه. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از جادو یک روز را با پدرشان بگذرانند که وقتی خیلی بچه بودند از دنیا رفته و آن‌ها خاطره‌ای از او ندارند.

۸. The Way Back

The Way Back

کارگردان: Gavin O’Connor
بازیگران: Ben Affleck, Janina Gavankar, Jayne Taini
تاریخ اکران: ۶ مارس (۱۶ اسفند ۱۳۹۸)

گاوین اوکانر را با فیلم‌هایی مثل «حسابدار» و «جین اسلحه دارد» می‌شناسیم. معمولا تریلرهای اکشن را خوب می‌سازد اما این‌بار سراغ یک درام ورزشی رفته است. ژوئن سال ۲۰۱۸ بود که خبر رسید اوکانر و بن افلک که پیش از این هم همکاری داشتند قرار است دوباره یک تیم تشکیل بدهند. فیلمنامه را برد اینگلسبی درباره‌ی یک ستاره‌ی سابق بسکتبال نوشت. مردی که همسر و بنیان زندگی‌اش را به دلیل اعتیاد از دست داده و حالا در تلاش است که دوباره روحش را پاک کند. برای این کار تصمیم می‌گیرد مربی ورزش یک دبیرستان شود. در حالی که تیم دبیرستان شکل می‌گیرد او دوباره با شیاطین درونش مواجه می‌شود. نام فیلم در ابتدا چیز دیگری بود و تغییر پیدا کرد. سال ۲۰۱۱ پیتر ویر هم فیلمی به همین نام ساخته بود.

۹. First Cow

First Cow

کارگردان: Kelly Reichardt
بازیگران: Alia Shawkat, Toby Jones, John Magaro
تاریخ اکران: ۶ مارس (۱۶ اسفند ۱۳۹۸)

کلی ریکارد دو سال پیش با فیلم «برخی زنان» (Certain Women) توجه‌ها را به خودش جلب کرد. درامی زنانه که به شیوه‌ای هنرمندانه ساخته شده بود. فیلم جدیدش «اولین گاو» هم یک درام است که البته سال ۲۰۱۹ هم در جشنواره تلوراید اولین نمایش‌اش تجربه کرد اما اکران عمومی‌اش به اوایل سال ۲۰۲۰ افتاد. فیلمنامه‌ی فیلم را خود ریچارد به همراه جاناتان ریموند براساس رمانی از ریموند نوشته‌اند. اسم اصلی رمان «نیمه‌ی زندگی» است. داستان آشپزی که به غرب سفر کرده و به گروهی از تله‌گذاران پوست خز پیوسته است. او در میان آن‌ها فقط موفق می‌شود با یک مهاجر چینی ارتباط برقرار کند. مردان باید با هم همکاری کنند اما واقعیت این است که تجارت همه‌ی آن‌ها به مالک زمین ثروتمندی بستگی دارد که صاحب یک گاو شیرده است.

۱۰. A Quiet Place Part II

A Quiet Place 2

کارگردان: John Krasinski
بازیگران: Cillian Murphy, Emily Blunt, Noah Jupe
تاریخ اکران: ۸ مارس (۱۸ اسفند ۱۳۹۸)

دنباله‌ای بر فیلم ترسناک «یک جای آرام» محصول ۲۰۱۸ که بسیار مورد توجه قرار گرفت. اصولا وقتی یک فیلم ترسناک مورد توجه قرار می‌گیرد انتظار می‌رود که دنباله‌هایی برایش در نظر بگیرند. اتفاقات قسمت قبلی در سال ۲۰۲۰ رخ می‌داد. در عرض سه ماه بیشتر جمعیت انسانی و حیوانی روی زمین توسط مخلوقاتی که دیده نمی‌شدند از بین رفته بودند. این مخلوقات ترسناک فقط به چیزهایی حمله می‌کنند که تولید صدا کنند. خانواده‌ی آبوت در یک شهر دورافتاده سعی می‌کنند هیچ صدایی تولید نکنند تا در امان بمانند. فیلمنامه‌نویسان از همان ابتدا گفته بودند که به ایده‌هایی برای فیلم دوم هم فکر می‌کنند. هنوز مشخص نیست که قسمت دوم قرار است چه‌طور قصه را دنبال کند اما به نظر می‌رسد امیلی بلانت همان نقش قدیمی‌اش را تکرار کرده است که البته برای بازی‌اش در قسمت اول بسیار هم تحسین شد.

۱۱. Mulan

Mulan

کارگردان: Niki Caro
بازیگران: Yifei Liu, Donnie Yen, Jet Li
تاریخ اکران: ۹ مارس (۱۹ اسفند ۱۳۹۸)

این درام اکشن ماجراجویانه در ادامه‌ی بازسازی‌های انیمیشن‌های دیزنی ساخته شده است و این‌بار سراغ انیمیشنی رفته که به لحاظ تاریخ از بقیه‌ی بازسازی‌ها متاخرتر است و همین می‌تواند یک چالش محسوب شود. چون به هر حال تماشاگران با سنین کمتر هم کارتون «مولان» را به یاد دارند. فیلم داستان یک دوشیزه‌ی جوان چینی است که خودش را به شکل یک جنگجوی مرد درمی‌آورد.. این داستان زمانی اتفاق می‌افتد که امپراطور چین دستور داده تا از هر خانواده‌ای یک مرد باید در ارتش سلطنتی حضور پیدا کند تا از کشور دفاع کنند و مولان می‌خواهد جانشین پدرش در جبهه‌ی جنگ باشد. بودجه‌ی تولید فیلم هنگفت و بین ۲۹۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار بوده است. فیلم حاشیه‌هایی هم داشت. اخیرا بسیاری از استودیوهای هالیوود متهم به تبعیض نژادی و استفاده از بازیگران سفیدپوست برای نقش‌های مختلف شده‌اند. موقعی که اعلام شد «مولان» قرار است ساخته شود بلافاصله اعتراضی نوشته شد که ما مولان سفیدپوست نمی‌خواهیم! دیزنی اعلام کرد که در جست‌وجوی یک بازیگر چینی برای نقش مولان است و کلا برای فیلم از بازیگران آسیای شرقی استفاده کردند.

۱۲. Promising Young Woman

Promising Young Woman

کارگردان: Emerald Fennell
بازیگران: Carey Mulligan, Bo Burnham, Laverne Cox
تاریخ اکران: ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین ۱۳۹۹)

یک تریلر جنایی که داستان زنی است که همچنان زخم‌های گذشته‌اش را به دوش می‌کشد و همان زخم‌ها او را به انتقام می‌کشانند. زنی جوان که می‌خواهد قهرمان خودسری باشد، به میکده‌ها می‌رود و خودش را به عنوان یک زن مست و درمانده جا می‌زند، تا طعمه‌ای شود برای متجاوزین و بعد حقشان را کف دستشان بگذارد. تا اینکه به یکی از همکلاسی‌های قدیمش برمی‌خورد، کسی که به او کمک می‌کند با گذشته‌اش رو‌به‌رو شود. بازی کری مولیگان در این چند سال گذشته مورد توجه داوران بوده و مدام اجراهای استاندارد به نمایش گذاشته (حیات وحش، زنان صاحب حق رأی، گل‌گرفته). فوکوس فیچرز سال گذشته برای نامزدی سینتیا اریوو (برای فیلم هریت) کمپین موفقی راه انداخت، حالا به احتمال زیاد برنامه‌هایی برای کری مولیگان، که یک نامزدی اسکار هم در کارنامه‌اش دارد، خواهد داشت. نویسنده‌ و کارگردان فیلم امرالد فنل را هم با سریال «کشتن ایو» می‌شناسیم که تاکنون نامزد چند جایزه‌ی امی شده است.

۱۳. Black Widow

Black Widow

کارگردان: Cate Shortland
بازیگران: Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Florence Pugh
تاریخ اکران: ۱ می (۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹)

بعد از «واندروومن» این یک فیلم ابرقهرمانی دیگر با قهرمان زن است. کاراکتر دیگری از جهان کمیک‌بوک‌های مارول. این بیست و چهارمین فیلمی است که در جهان مارول تولید می‌شود. اخبار فیلم «بیوه‌ی سیاهپوش» از سال ۲۰۰۴ توسط کمپانی لاینزگیت شروع شد. اما پروژه بعد از مدتی متوقف شد. سال ۲۰۰۶ حقوق این کاراکتر به کمپانی مارول واگذار شد. اسکارت جوهانسون بارها پیش از این در نقش ناتاشا رومانف یا همان بیوه‌ی سیاهپوش ظاهر شده است. اولین‌بار سال ۲۰۱۰ در فیلم «مرد آهنی ۲» بیوه‌ی سیاهپوش را روی پرده‌ی سینما دیدیم. مارول و جوهانسون از همان موقع تمایل نشان دادند که فیلمی با محوریت این کاراکتر ساخته شود. داستان فیلم به دنبال اتفاقات «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» رخ می‌دهد. ناتاشا رومانف باید به تنهایی خودش را پیدا کند و مجبور است با گذشته‌اش روبه‌رو شود.

۱۴. The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

کارگردان: Tim Hill
صداپیشگان: Bill Fagerbakke, Awkwafina, Clancy Brown
تاریخ اکران: ۲۲ می (۲ خرداد ۱۳۹۹)

طرفداران سریال کارتونی «باب اسفنجی» برای دیدن فیلم جدیدی که از روی آن ساخته شده لحظه‌شماری می‌کنند. این انیمیشن کمدی براساس شخصیت‌های سریال «باب اسفنجی» است و توسط نویسنده‌ی سابق این سریال یعنی تیم هیل کارگردانی شده است. داستان فیلم در حقیقت پیش‌درآمدی بر ماجراهای سریال است. همان صداپیشگان معمول سریال دوباره نقش‌هایشان را این‌بار در فیلم ایفا می‌کنند. پیش از این دو فیلم دیگر هم براساس سریال «باب اسفنجی» ساخته شده است. «باب اسفنجی: شلوار مکعبی» محصول ۲۰۰۴ و انیمیشن سه‌بعدای «باب اسفنجی: اسفنج بیرون آب» محصول ۲۰۱۵ دو فیلم قبلی این سری هستند. هنوز خلاصه‌ی داستان سومین فیلم از سری «باب اسفنجی» مشخص نشده است. بعد از موفقیت «باب اسفنجی: اسفنج بیرون آب» در گیشه، رییس کمپانی پارامونت اعلام کرد که ساخت قسمت جدید این انیمیشن را در دستور کار قرار می‌دهند. فیلم «باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار» شاید برای فصل جوایز شانسی نداشته باشد اما قطعا گیشه‌ی سینماها را تکان خواهد داد.

۱۵. Artemis Fowl

Artemis Fowl

کارگردان: Kenneth Branagh
بازیگران: Judi Dench, Hong Chau, Josh Gad
تاریخ اکران: ۲۹ می (۹ خرداد ۱۳۹۹)

دیدن هر فیلمی از کنت برانای انگلیسی کنجکاوی‌برانگیز است حتی اگر با فیلم قبلی‌اش یعنی «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» ناامیدتان کرده باشد. این یک فیلم ماجراجویانه‌ی علمی-تخیلی است که براساس اولین قسمت از یک سری رمان به همین نام نوشته‌ی اوین کولفر، نویسنده‌ی ایرلندی کتاب‌های کودکان ساخته شده است. فیلم داستان سفر یک نوجوان ۱۲ ساله‌ی نابغه به اسم آرتمیس فاول است. آرتمیس از نوادگان خاندانی است که همه‌شان مغزهای متفکر جنایت بودند. او به دنبال پدرش می‌گردد که به طرز اسرارآمیزی ناپدید شده است. او یک پری لپرکان را می‌رباید تا شاید در این جست‌وجو کمکش کند. فیلم قرار است به صورت سه بعدی و آیمکس اکران شود. کنت برانا البته توانایی‌هایش را در اقتباس‌های ادبی نشان داده است و «آرتمیس فاول» می‌تواند دوباره برانا را به بازی برگرداند.

۱۶. Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

کارگردان: Patty Jenkins
بازیگران: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine
تاریخ اکران: ۵ ژوئن (۱۶ خرداد ۱۳۹۹)

خلاصه‌ی داستان «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» هم هنوز در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است اما احتمالا این مهم‌ترین فیلم ابرقهرمانی است که سال ۲۰۲۰ منتظرش هستیم. این فیلم ابرقهرمانی اقتباسی از کمیک‌های دی.سی است. سال ۲۰۱۷ اولین فیلم از روی کاراکتر واندروومن به کارگردانی پتی جنکینز با بازی گل گدو خلق شد. اولین فیلمی محسوب می‌شد که کاراکتر ابرقهرمان محوری‌اش یک زن بود. استقبال از فیلم فوق‌العاده بود و هم پیش منتقدان و هم در گیشه موفق از کار درآمد. تنها چیزی که از داستان فیلم مشخص شده این است که شاهزاده خانم دایانا یا همان واندروومن در جریان جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی در دهه‌ی هشتاد دچار چالش می‌شود و یک دشمن قوی و ترسناک پیدا می‌کند که نامش چیتاست. پتی جنکینز اعلام کرده که طرح قسمت سوم «واندروومن» هم ریخته شده و احتمالش وجود دارد که اتفاقات قسمت سوم در دوران معاصر رخ دهد.

۱۷. Greyhound

Greyhound

کارگردان: Aaron Schneider
بازیگران: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham
تاریخ اکران: ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد ۱۳۹۹)

در جنگ جهانی دوم، ۳۷ کشتی از نیروهای متفقین از آتلانتیک شمالی می‌گذرند، در حالی که ناوگانی از کشتی‌های نازی به دنبالشان هستند. وقتی تام هنکس یک فیلم جنگی بازی کند، احتمال جایزه گرفتنش زیاد است. این‌بار نکته‌ی جالب این جاست که هنکس علاوه بر این که جلوی دوربین رفته در نوشتن فیلمنامه‌ی فیلم هم مشارکت داشته است. آرون اشنایدر کارگردان این فیلم بیشتر به عنوان مدیر فیلمبرداری شهرت دارد و این دومین فیلم بلند سینمایی‌اش است. اولین فیلمش به نام «Get Low» را سال ۲۰۰۹ ساخت که اتفاقا امتیاز خوبی هم از منتقدان گرفت و نامزد دریافت چندین جایزه هم در جشنواره‌های مختلف شد. آرون اشنایدر برای فیلم کوتاهی که سال ۲۰۰۴ ساخته بود جایزه‌ی اسکار را به خانه برد و حالا این فیلم جدیدش به نظر می‌رسد گام بزرگتری برای او باشد.

۱۸. The King of Staten Island

The King of Staten Island

کارگردان: Judd Apatow
بازیگران: Marisa Tomei, Bill Burr, Maude Apatow
تاریخ اکران: ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد ۱۳۹۹)

جاد آپاتو یکی از مهم‌ترین فیلمسازان یک جریان جدید در هالیوود محسوب می‌شود. کمدی‌های او که غالبا با شوخی‌های رکیک آمیخته شده نوع جدیدی از کمدی‌سازی را عرضه کرد و البته در عین حال فیلم‌هایش به شدت احساس‌برانگیز و انسانی هستند. فیلمنامه‌ی فیلم را جاد آپاتو و پیت دیویدسون با هم نوشته‌اند و فیلم یک کمدی-درام تقریبا اتوبیوگرافیک درباره‌ی زندگی دیویدسن است. پیت دیویدسن در استیتن آیلند نیویورک بزرگ شده و پدرش را در فاجعه‌ی یازده سپتامبر از دست داده است. بعد از فقدان پدرش او وارد کار استند‌آپ کمدی شده. آخرین فیلمی که از جاد آپاتو دیده بودیم «درب و داغان» (Trainwreck) محصول ۲۰۱۵ بود و بعد از آن سراغ ساخت سریال «عشق» رفته بود. دیدن یک فیلم مفرح از جاد آپاتو برای خوره‌ی فیلم‌ها به اندازه‌ی دیدن یکی از فیلم‌های فصل جوایز جذاب است.

۱۹. Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

کارگردان: Joseph Kosinski
بازیگران: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Jon Hamm
تاریخ اکران: ۲۴ ژوئن (۴ تیر ۱۳۹۹)

اگر تونی اسکات سال ۲۰۱۲ در سن ۶۸ سالگی خودش را از بالای ساختمان پرت نکرده بود و دست به خودکشی نزده بود، احتمالا قسمت دوم فیلم محبوب و خوب «تاپ گان» محصول ۱۹۸۶ را خودش می‌ساخت. اما در فقدان تونی اسکات حالا جوزف کوزینسکی دست به ساخت دنباله‌ای برای فیلم «تاپ گان» زده و اسم کاراکتر اصلی فیلم یعنی ماوریک را هم به آن اضافه کرده است. کوزینسکی را با فیلم‌هایی مثل «فراموشی» (oblivion) و «تنها شجاعان» می‌شناسیم. اکشن‌ساز خوبی است و برای همین می‌شود امید داشت که فیلم «تاپ گان: ماوریک» هم اثر خوبی از کار دربیاید. خود تام کروز کنار جری بروکهایمر جزو تهیه‌کنندگان فیلم است. تام کروز و وال کیلمر همان نقش‌هایی را بازی می‌کنند که در فیلم اول هم برعهده داشتند. از خلاصه‌ی داستان قسمت جدید «تاپ گان» چیزی منتشر نشده است. در قسمت قبلی ماوریک دانشجوی دانشکده‌ی نیروی هوایی آمریکا بود. آن‌ها برای هدایت جنگنده‌ها امتحان‌های سختی را پشت سر می‌گذاشتند. ماوریک با یکی از معلم‌هایش در مدرسه‌ی پرواز رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کرد.

۲۰. Free Guy

Free Guy

کارگردان: Shawn Levy
بازیگران: Taika Waititi, Ryan Reynolds, Jodie Comer
تاریخ اکران: ۳ جولای (۱۳ تیر ۱۳۹۹)

شان لوی را برای کارگردانی فیلم‌های کمدی متوسط مثل «شبی در موزه» می‌شناسیم و البته چند اپیزود از سریال خوب «چیزهای عجیب» را هم ساخته است. او حالا سراغ فیلمی رفته که تلفیق چندین ژانر مختلف است:‌ کمدی، اکشن و علمی-تخیلی. داستان فیلم ماجرای تحویلدار یک بانک است که کشف می‌کند درواقع یک کاراکتر پس‌زمینه‌ای در جهان باز یک بازی ویدیویی به نام «شهر آزاد» است که به زودی قرار است این بازی به حالت آفلاین دربیاید. فیلم به خاطر حضور بازیگرانش کنجکاوی‌برانگیز است. رایان رینولدز که او را برای بازی در نقش «ددپول» می‌‌شناسیم و جودی کومر که بازیگر سریال محبوب این روزها یعنی «کشته شدن ایو» است و جایزه‌ی بهترین بازیگر زن درام را هم از آن خودش کرد.

۲۱. Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

کارگردان: Jason Reitman
بازیگران: Finn Wolfhard, Carrie Coon, Paul Rudd
تاریخ اکران: ۱۰ جولای (۲۰ تیر ۱۳۹۹)

دنباله‌ای برای فیلم‌های «شکارچیان روح» محصول ۱۹۸۴ و «شکارچیان روح ۲» محصول ۱۹۸۹ و چهارمین فیلم از سری فیلم‌های «شکارچیان روح» است. فیلم داستان خانواده‌ای است که به خانه‌شان در یک شهر کوچک باز می‌گردند و شروع می‌کنند به جست‌وجو و فهمیدن این که واقعا چه کسانی هستند و رازهای شهرشان بر آن‌ها آشکار می‌شود. این فیلم هیچ ارتباطی به بازسازی سال ۲۰۱۶ ندارد. کارگردان این قسمت جیسون ریتمن است. فیلمساز کانادایی که در کارنامه‌اش چهار نامزدی اسکار به چشم می‌خورد. از او فیلم درخشانی مانند «جونو» را به خاطر داریم. در ژانرهای فیلم آمده که یک کمدی اکشن است.

۲۲. Tenet

Tenet

کارگردان: Christopher Nolan
بازیگران: Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson
تاریخ اکران: ۱۷ جولای (۲۷ تیر ۱۳۹۹)

احتمالا دوستداران سینما بیشتر از هر فیلم دیگری در سال ۲۰۲۰ انتظار فیلم جدید نولان را می‌کشند. «انگاشته» فیلم جدید کریستوفر نولان مثل بقیه‌ی آثارش در سکوت خبری جلو می‌رود. تنها چیزی که درباره‌ش می‌دانیم این است که یک تریلر اکشن است. از آن‌جایی که هانس زیمر، همکار همیشگی نولان برای ساخت موسیقی سر فیلم «Dune» بود، لودویگ گورانسون این بار موسیقی متن فیلم نولان را می‌سازد. فیلمبرداری فیلم ماه می ۲۰۱۹ آغاز شد و طبق شنیده‌ها در هفت کشور فیلمبرداری خواهد شد. رابرت پتینسون که از بازیگران فیلم است می‌گوید فیلمنامه را آن‌قدر مخفی نگهداشته‌اند که فقط یک‌بار به او اجازه داده‌اند آن را بخواند. آن هم در حالی که در یک اتاق دربسته بوده است. هویت ون هویتما، مدیر فیلمبرداری فیلم از تلفیق آیمکس و فیلم هفتاد میلی‌متری برای این پروژه‌ی نولان استفاده کرده و همین خبر کافی است که به خصوص از لحاظ بصری به فیلم جدید نولان امید ببندیم.

۲۳. The French Dispatch

The French Dispatch

کارگردان: Wes Anderson
بازیگران: Timothée Chalamet, Saoirse Ronan, Léa Seydoux
تاریخ اکران: ۲۴ جولای (۳ مرداد ۱۳۹۹)

اسم وس اندرسون که می‌آید باید انتظار یک جهان فانتزی و جذاب را بکشیم. یک فیلم اپیزودیک که در نسخه‌ای خیالی از فرانسه‌ی دهه‌ی بیست می‌گذرد و گزارش‌هایی را از آخرین مقاله‌ی یک نشریه‌ی آمریکایی روایت می‌کند. می‌گویند فیلم نامه‌ای عاشقانه برای روزنامه‌نگاران است. وس اندرسون تا امروز هفت بار نامزد اسکار شده است. به نظر می‌رسد علیرغم اکران تابستانی این یکی هم فیلمی باشد که بشود برای فصل جوایز رویش حساب باز کرد. فیلم پر است از بازیگران برنده‌ی اسکار و از تریلرش که منتشر شده به نظر می‌رسد چند کاراکتر جذاب وس اندرسونی هم داشته باشد.

۲۴. Morbius

کارگردان: Daniel Espinosa
بازیگران: Jared Harris, Jared Leto, Adria Arjona
تاریخ اکران: ۳۱ جولای (۱۰ مرداد)

تعداد فیلم‌های ابرقهرمانی جهان مارول تمامی ندارد و «موربیوس» جدیدترین آن‌هاست که ابرقهرمانی به همین نام در کمیک‌بوک‌های مارول وجود دارد. جرد لتو که پیش‌تر در فیلم‌های ابرقهرمانی «جوخه‌ی انتحار» نقش جوکر را بازی کرده بود حالا در نقش موربیوس، ابرقهرمان جدید جهان سینمایی مارول ظاهر می‌شود. مایکل موربیوس یک بیوشیمیست است که تلاش می‌کند خودش را که مبتلا به یک بیماری خونی نادر شده درمان کند. اما به اشتباه به خودش چیزی تزریق می‌کند که او را به یک خون‌آشام شبیه می‌سازد. این اولین فیلم ابرقهرمانی دنیل اسپینوزا، کارگردان سوئدی است که او را با فیلم «کودک ۴۴» شناختیم. پیش از اسپینوزا استودیوها با آنتوان فوکوا و اف گری برای قبول کارگردانی این پروژه صحبت کرده بودند. اما جرد لتو همان انتخاب اول بود. آن‌ها می‌خواستند لتو همان تنشی را که به نقش جوکر آورده بود حالا برای کاراکتر موربیوس هم با خودش به ارمغان بیاورد.

۲۵. Infinite

Infinite

کارگردان: Antoine Fuqua
بازیگران: Wallis Day, Mark Wahlberg, Dylan O’Brien
تاریخ اکران: ۷ آگوست (۱۷ مرداد ۱۳۹۹)

آنتوان فوکوا پس از شکست متوالی دو فیلم «اکولایزر ۲» و «هفت دلاور» (که این دومی بازسازی نسخه‌ی کلاسیک آمریکایی بود که جان استرجس ساخت) حالا سراغ یک فیلم علمی-تخیلی رفته است. فیلم داستان مردی است که کشف می‌کند خیالات و توهماتش در حقیقت بینش‌هایی از زندگی‌های گذشته هستند. اول قرار بود کریس ایوانز (بازیگر نقش کاپیتان آمریکا) نقش اول فیلم را بازی کند اما بعدتر مارک والبرگ جای او را گرفت. اطلاعات خاصی از فیلم در دست نیست اما فوکوآ معمولا سراغ پروژه‌های جنجالی جذابی می‌رود هر چند نمی‌شود به نتیجه‌شان خیلی مطمئن بود. فیلمبرداری فیلم سپتامبر ۲۰۱۹ در یک فرودگاه آغاز شد.

۲۶. The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

کارگردان: Thea Sharrock
صداپیشگان: Angelina Jolie, Sam Rockwell, Helen Mirren
تاریخ اکران: ۱۴ آگوست (۲۴ مرداد)

انیمیشنی که کمدی ماجراجویانه است و صداپیشگانش همگی از ستاره‌های سینما هستند. این اولین انیمیشنی است که تئا شاروک کارگردانی می‌کند. او پیش از این فقط یک فیلم ساخته که اثر محبوبی هم از کار درآمد: «من پیش از تو» که اقتباسی از کتاب جوجو مویز بود. این انیمیشن اقتابسی از یک کتاب کودکانه به همین اسم است. سام راکول صداپیشه‌ی ایوان نقش اصلی انیمیشن است. ایوان گوریلی است که در یک قفس زندگی می‌کند. او تلاش دارد با کمک یک فیل به نام استلا و یک سگ به اسم باب تکه‌های گذشته‌اش را کنار هم قرار بدهد و نقشه‌ای بریزد تا از اسارت فرار کند. این وسط سر و کله‌ی یک بچه فیل هم پیدا می‌شود که استلا و ایوان از او نگهداری می‌کنند. آنجلینا جولی هم صداپیشه و هم از تهیه‌کنندگان این انیمیشن است.

۲۷. The King’s Man

The King's Man

کارگردان: Matthew Vaughn
بازیگران: Matthew Goode, Gemma Arterton, Ralph Fiennes
تاریخ اکران: ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور ۱۳۹۹)

«مرد شاهان» یک کمدی-اکشن ماجراجویانه از سری فیلم‌های «کینگزمن» است. فیلم اقتباسی از سری کمیک‌بوک‌هایی به همین نام است. دیو گیبونز و مارک میلار خالقان این کمیک‌بوک‌ها هستند. در این قسمت از سری «کینگزمن» مجموعه‌ای از بدترین قدرتمندان و مغز متفکرهای جنایت گرد هم جمع می‌شوند تا نقشه‌ی یک جنگ را طراحی کنند. جنگی که قرار است میلیون‌ها نفر را از بین ببرد. یک مرد باید با زمان مسابقه بدهد تا آن‌ها را متوقف کند. ماتیو ون دوباره به عنوان کارگردان این قسمت انتخاب شده است. او کارگردان دو قسمت قبلی «کینگزمن» و یکی از قسمت‌های «ایکس من» است. هیچ‌کدام از فیلم‌های «کینگزمن» که ون کارگردانی کرده نتوانسته‌اند نظر منتقدان را به خودشان جلب کنند اما اکثرشان در گیشه فیلم‌های پرفروشی بوده‌اند و مخاطبان خودشان را راضی کرده‌اند.

۲۸. What About Love

What About Love

کارگردان: Klaus Menzel
بازیگران: Sharon Stone, Iain Glen, Andy Garcia
تاریخ اکران: ۲۵ سپتامبر (۴ مهر ۱۳۹۹)

از آن درام‌های رومانتیکی که یا دلچسب از کار درمی‌آید یا فیلم ضعیفی که نمی‌شود تحملش کرد اما به هر حال به خاطر حضور شارون استون و اندی گارسیا کافی است تا هر فیلمی کنجکاوی‌برانگیز باشد. «عشق چه می‌شود؟» در حقیقت اسم یک آهنگ است که گروه راک کانادایی تورنتو در اصل آن را ضبط کردند اما با بازخوانی گروه هارت در سال ۱۹۸۵ معروف شد. البته فیلمی که کلاوس منزل ساخته ربطی به آن قطعه ندارد. این دومین فیلم کلاوس منزل است که اولین فیلمش فاجعه بود. این یکی داستان دو عاشق جوان است که وقتی خانواده‌هایشان از تجربه‌ی سرخوشانه آن‌ها با خبر می‌شوند زندگی‌شان برای همیشه تغییر می‌کند چون یاد می‌گیرند که خودشان هم می‌توانند دوباره عشق را پیدا کنند.

۲۹. The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

کارگردان: Alan Taylor
بازیگران: Jon Bernthal, Vera Farmiga, Billy Magnussen
تاریخ اکران: ۲۵ سپتامبر (۴ مهر ۱۳۹۹)

این یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ است. هم تاریخ اکرانش نشان می‌دهد که از امیدهای فصل جوایز است و هم طرفداران زیادی دارد چون قصه‌ی فیلم « The Many Saints of Newark» در حقیقت پیش‌درآمدی بر یکی از بهترین سریال‌های تاریخ تلویزیون یعنی «سوپرانوز» است. این درام جنایی را آلن تیلور کارگردانی می‌کند که هم فیلم‌هایی مثل «ثور: دنیای تاریک» را از او دیده‌ایم و هم کارگردان قدر تلویزیونی است و در مجموعه‌های مهمی مثل «بازی تاج و تخت» و «بوردواک امپایر» کارگردانی کرده است. در نتیجه سابقه‌ی ساخت سریال‌های گنگستری را دارد. فیلم نگاهی به سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری تونی سوپرانو به عنوان یک گنگستر مشهور می‌پردازد. فیلم در دهه‌ی شصت در نیویورک اتفاق می‌افتد و به ماجراهای دعواهای قومی و خانوادگی می‌پردازد.

۳۰. BIOS

BIOS

کارگردان: Miguel Sapochnik
بازیگران: Tom Hanks, Laura Harrier, Caleb Landry Jones
تاریخ اکران: ۲ اکتبر (۱۱ مهر ۱۳۹۹)

سال ۲۰۲۰ به نظر می‌رسد سال ژانر علمی-تخیلی باشد. میگوئل سپوچنیک کارگردان بهترین اپیزودهای سریال «بازی تاج و تخت» از جمله «نبرد حرامزاده‌ها» اولین فیلم سینمایی‌اش را در ژانر علمی-تخیلی می‌سازد. داستان فیلم روی زمین بعد از آخرالزمان اتفاق می‌افتد. یک روبات ساخته شده تا بعد از مرگ سازنده‌اش از سگ او مراقبت کند. این سازنده آخرین بازمانده‌ی انسان‌ها روی زمین است. روبات درباره‌ی عشق، زندگی، دوستی و همه‌ی چیزهایی یاد می‌گیرد که برای انسان معنا دارند. نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی فیلم این است که تهیه‌کننده‌اش رابرت زمه‌کیس است. همکاری زمه‌کیس و تام هنکس برایمان یادآور فیلم خوب «دورافتاده» است. اوایل سال ۲۰۱۸ استودیوهای زیادی سر خرید حق این فیلم با یکدیگر رقابت کردند. در نهایت گفته شد که استودیوی امبلی اینترتینمنت پروژه را خریده و حق پخش آن هم با یونیورسال است.

۳۱. Death on the Nile

Death on the Nile

کارگردان: Kenneth Branagh
بازیگران: Gal Gadot, Armie Hammer, Kenneth Branagh
تاریخ اکران: ۹ اکتبر (۱۸ مهر ۱۳۹۹)

شخصا از این که کنت برانا سراغ کتاب دیگری از آگاتا کریستی رفته، خوشحال نیستم. «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» فیلم چندان موفقی نبود و به خصوص بازی برانا در نقش پوآرو با آن کاراکتر کلاسیکی که از پوآرو در ذهن داریم متفاوت بود. اما به هر حال طرفداران کتاب آگاتا کریستی و طرفداران خود کنت برانا حتما منتظر دیدن اقتباس جدید این کارگردان انگلیسی از کتاب دیگر ملکه‌ی‌ جنایی‌نویسان جهان هستند. «مرگ روی نیل» کتاب هیجان‌انگیزی است مربوط به دوره‌ای که هرکول پوآرو در استراحت است و برای تفریح به مصر رفته اما در آن‌جا یک وارث ثروتمند به قتل می‌رسد. دختر جوان زیبایی که پیش از این به خاطر ترس‌هایش به پوآرو پناه برده بود و حالا پوآرو خودش را مسئول پیدا کردن قاتل می‌داند.

۳۲. The Witches

The Witches

کارگردان: Robert Zemeckis
بازیگران: Anne Hathaway, Stanley Tucci, Octavia Spencer
تاریخ اکران: ۹ اکتبر (۱۸ مهر ۱۳۹۹)

رابرت زمه‌کیس کارگردان برنده‌ی اسکار که فیلم‌های خوبی مثل «فارست گامپ» و «دورافتاده» را در کارنامه‌اش دارد، این‌بار سراغ اقتباس از کتابی از رولد دال، نویسنده‌ی کودکان رفته است. «جادوگرها» یک فیلم کمدی فانتزی سیاه است. پیش‌تر سال ۱۹۹۰ هم فیلم دیگری به همین نام از روی کتاب رولد دال اقتباس شده بود. رولد دال کتاب «جادوگرها» را سال ۱۹۸۳ نوشت. سال ۲۰۰۸ اول گیلرمو دل‌تورو بود که به اقتباس از این رمان رولد دال علاقه نشان داد. البته دل‌تورو می‌خواست فیلم را به شیوه‌ی انیمیشن بسازد. اما ده سال بعد از آن دل‌تورو تهیه‌کننده‌ی فیلم شد و زمه‌کیس را استخدام کردند تا فیلم را بسازد. فیلم داستان خیالی و ترسناک و بامزه‌ی یک پسربچه‌ی هفت ساله است که با مادربزرگش در یک هتل زندگی می‌کند و به طور اتفاقی به کنفرانس جادوگرها راه پیدا می‌کند. جادوگر عالی‌مرتبه پسربچه را تبدیل به موش می‌کند.

۳۳. Respect

Respect

کارگردان: Liesl Tommy
بازیگران: Forest Whitaker, Tate Donovan, Tituss Burgess
تاریخ اکران: ۹ اکتبر (۱۸ مهر ۱۳۹۹)

فیلمی زندگی‌نامه‌ای درباره‌ی آهنگساز و خواننده‌ی افسانه‌ای آرتا فرانکلین است. او یکی از اسطوره‌های موسیقی R&B به شمار می‌رود. معمولا فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای درباره‌ی خواننده‌ها آثار کنجکاوی‌برانگیزی هستند. از نمونه‌های سال‌های اخیر می‌شود به فیلم «بوهمین راپسودی» درباره‌ی زندگی فردی مرکوری خواننده‌ی گروه کویین و «راکت‌من» درباره‌ی التون جان اشاره کرد. در سال‌های گذشته هم نمونه‌هایی مثل جیمی فاکس در نقش ری چارلز و واکین فینیکس در نقش جانی کش را داشتیم. پس ممکن است برای جنیفر هادسون و فیلم «احترام» هم دوباره همین اتفاق بیفتد. هادسون پیش از این و در فیلم «دختران رویایی» با خواندنش اسکار گرفت. خیلی‌ها منتظر ساخته‌ شدن فیلمی درباره‌ی آرتا فرانکلین، که لقب ملکه‌ی قلب‌ها را داشت، بودند. خوشبختانه این فیلم مثل موزیکال دیگری که سال گذشته هادسون بازی کرد، یعنی «گربه‌ها» ساخته‌ی ضعیف تام هوپر، نیازی به سی‌جی و کارهای کامپیوتری ندارد.

۳۴. Dune

Dune

کارگردان: Denis Villeneuve
بازیگران: Zendaya, Rebecca Ferguson, Jason Momoa
تاریخ اکران: ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر ۱۳۹۹)

دنی ویلنوو، کارگردان کانادایی جزو مهم‌ترین چهره‌های هزاره‌ی سوم با فیلم‌های خوبی مثل «زندانیان»، «سیکاریو» و «بلید رانر ۲۰۴۹» است. بعد از این که فیلم «بلیدرانر ۲۰۴۹» مورد ستایش قرار گرفت ویلنوو باز هم برای فیلم جدیدش سراغ ژانر علمی-تخیلی رفته است. فیلمنامه‌ی «تل‌ماسه» را ویلنوو به همراه اریک راث و جان اسپیتس نوشته و اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته‌ی فرانک هربرت است که سال ۱۹۶۵ منتشر شد. قرار است فیلم «تل‌ماسه» ساخته‌ی ویلنوو به صورت سه بعدی و آیمکس اکران شود. داستان فیلم در آینده‌ی دور اتفاق می‌افتد. دوک لتو آتریدیس نظارت بر سیاره‌ی صحرایی آراکیس را می‌پذیرد. آن‌جا تنها منبع اسپایس است. دارویی که عمر بشر را زیاد می‌کند و به فکر او سرعت می‌بخشد. اما این موقعیت در حقیقت تله‌ی پیچیده‌ای است که دشمنان دوک برایش طراحی کرده‌اند. از این کتاب یک‌بار سال ۱۹۸۴ دیوید لینچ فیلمی ساخت و سال ۲۰۰۰ هم مینی‌سریالی بر مبنای آن ساخته شد. تیموتی شالامه نقش دوک لتو آتریدیس را بازی می‌کند. ربکا فرگوسن هم نقش مادر او را خواهد داشت.

۳۵. West Side Story

West Side Story

کارگردان: Steven Spielberg
بازیگران: Ansel Elgort, Rita Moreno, Corey Stoll
تاریخ اکران: ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر ۱۳۹۹)

دیدن هر فیلمی از استاد سینما، استیون اسپیلبرگ هیجان‌انگیز است. چه برسد که بازسازی مهم‌ترین و به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان بهترین فیلم موزیکال تاریخ سینما یعنی «داستان وست‌ساید» باشد. فیلم «داستان وست‌ساید» که رابرت وایز و جروم رابینز ساخته بودند محصول ۱۹۶۱ خودش اقتباسی از نمایشی در برادوی بود. حالا اسپیلبرگ به همراه همکاری فیلمنامه‌نویس‌اش، تونی کوشنر اقتباس دیگری از آن نمایشنامه کرده‌اند که گویا بیشتر از فیلم رابرت وایز به آن وفادار است. «داستان وست‌ساید» ماجرای یک عشق ممنوعه است. داستان رقابتی بین جتز و شارکز که دو دسته از نوجوانان در خیابان‌ها هستند و پیشینه‌های نژادی متفاوتی هم دارند. اما این وسط تونی و ماریا علیرغم اختلافات در شهر نیویورک دهه‌ی ۵۰ میلادی عاشق یکدیگر می‌شوند. بودجه‌ی این فیلم حدود ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده و دیوید نیومن آهنگساز آن است و ارکستر فیلارمونیک لس‌آنجلس موسیقی‌های فیلم را اجرا می‌کنند. از آن‌جایی که مدیر فیلمبرداری فیلم یانوش کامینسکی است مثلث اسپیلبرگ و کامینسکی و کوشنر یادآور فیلم درجه یکی مثل «لینکلن» است و باعث می‌شود به «داستان وست ساید» کاملا امید ببندیم.

۳۶. Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

کارگردان: Adam Wingard
بازیگران: Millie Bobby Brown, Eiza González, Alexander Skarsgård
تاریخ اکران: ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان ۱۳۹۹)

یک فیلم هیولایی آمریکایی که دنباله‌ای بر «گودزیلا: پادشاه هیولایان» (محصول ۲۰۱۹) و «کونگ: جزیره‌ی جمجمه» (محصول ۲۰۱۷) است. این چهارمین فیلم از سری فیلم‌هایی است که در آن دو هیولا روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. سی و ششمین فیلمی که در آن گودزیلا داریم و دوازدهمین فیلم از سری فیلم‌هایی که مربوط به کینگ کونگ است. البته این تازه چهارمین فیلمی است که هالیوود درباره‌ی گودزیلا تولید کرده چون مهد تولد گودزیلا سینمای ژاپن بوده است. در این فیلم کونگ غول‌آسا با گودزیلایی روبه‌رو می‌شود که هیچ چیز نمی‌تواند جلویش را بگیرد. جهان شاهد جدال آن‌هاست تا ببیند که چه کسی پادشاه هیولاها خواهد شد. آدام وینگارد برای ساختن فیلم‌های ترسناکی مثل «مهمان» شهرت دارد. این اولین‌باری است که فیلمی درباره‌ی این دو هیولا کارگردانی کرده است.

۳۷. No Time to Die

No Time to Die

کارگردان: Cary Joji Fukunaga
بازیگران: Ana de Armas, Léa Seydoux, Daniel Craig
تاریخ اکران: ۲۵ نوامبر (۵ آذر ۱۳۹۹)

این احتمالا مهم‌ترین فیلم اکشن-جاسوسی است که انتظارش را می‌کشیم. بیست و پنجمین فیلم از سری فیلم‌های «جیمز باند». جیمز باند یکی از مهم‌ترین کاراکترهای سینما نه فقط در حوزه‌ی فیلم‌های جاسوسی که در کل تاریخ سینماست. این احتمالا آخرین باندی است که دنیل کریگ در آن نقش اصلی را بازی می‌کند. این پنجمین فیلمی است که در آن دنیل کریگ نقش جیمز باند را بازی می‌کند. داستان فیلم از جایی شروع می‌شود که باند سرویس رسمی سازمان اطلاعات MI6 را ترک کرده است. اما آرامش او چندان دوام نمی‌یابد چون دوست قدیمی‌اش فلیکس لیتر از سازمان سیا سر و کله‌اش پیدا می‌شود و از او کمک می‌خواهد. باند به دل جریان اسرارآمیزی میفتد که در آن کاراکتر شریر با جدیدترین تکنولوژی‌های خطرناک مغز متفکر جریان است. این اولین جیمز باندی است که کری فوکوناگا کارگردانی کرده است.

۳۸. Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

کارگردان: Ron Howard
بازیگران: Amy Adams, Haley Bennett, Freida Pinto
تاریخ اکران: نوامبر (آبان-آذر ۱۳۹۹)

اقتباسی سینمایی از کتاب خاطرات تحسین‌شده‌ی جی. دی. ونس درباره‌ی سه نسل از خانواده‌اش. ران هاوارد بیشتر از یک دهه است که در فصل جوایز حضور چشمگیری نداشته، اما این کارگردان برنده‌ی دو اسکار همیشه‌ جزو شانس‌های اصلی است. نتفلیکس هم روی این اقتباس مورد انتظار حساب ویژه‌ای باز کرده. با حضور ایمی و آدامز و گلن کلوز که مجموعا ۱۳ نامزدی اسکار در کارنامه‌شان دارند، فصل پاییز که سر برسد توجهات زیادی جلب این فیلم خواهد شد.

۳۹. The New Mutants

The New Mutants

کارگردان: Josh Boone
بازیگران: Anya Taylor-Joy, Alice Braga, Maisie Williams
تاریخ اکران: –

جاش بون را با درام‌های رومانتیک به یاد می‌آوریم. مهم‌ترین فیلم او تا امروز «بخت پریشان ما» است که داستان دو نوجوان مبتلا به سرطان کشنده بود که رابطه‌ی عاشقانه‌ای با هم پیدا می‌کنند. فیلمی ملودرام و اشک‌انگیز که البته خوب ساخته شده بود. اما در فیلم جدیدش جاش بون سراغ یک اکشن ترسناک علمی-تخیلی است. این یک فیلم ابرقهرمانی است که اقتباسی از یکی از کمیک‌بوک‌های مارول به همین نام است. این سیزدهمین و آخرین قسمت از سری فیلم‌های «ایکس من» است. فیلمنامه را خود جاش بون به همراه نیت لی نوشته است. داستان پنج جهش‌یافته‌ی جوان که تازه توانایی‌هایشان را کشف کردند. آن‌ها برخلاف میل‌شان در یک ساختمان مخفی نگهداری می‌شوند و مبارزه می‌کنند تا از گناهان گذشته‌شان فرار کنند و خودشان را نجات بدهند.

۴۰. Mank

Mank

کارگردان: David Fincher
بازیگران: Tuppence Middleton, Amanda Seyfried, Lily Collins
تاریخ اکران: –

این فیلم بیوگرافیک داستان زندگی هرمن جی. منکیویچ را روایت می‌کند. کسی که به همراه اورسن ولز فیلمنامه‌ی شاهکار سال ۱۹۴۱ یعنی «همشهری کین» را نوشت و البته همکاری پرسروصدا و پرحاشیه‌ای داشتند. هنوز معلوم نیست فیلم در چه ماهی اکران می‌شود اما احتمالا نمایش‌اش به فصل جوایز می‌افتد. کارگردانش دیوید فینچر است، که چهار فیلم اخیرش هر کدام حداقل یک نامزدی اسکار داشته‌اند. از جمله «شبکه‌ اجتماعی» که برنده‌ی دو اسکار هم شد. بعد از موفقیت سریال «شکارچی ذهن» که برای نتفلیکس ساخت و همچنین فیلم‌هایی مثل «زودیاک»، خیلی از منتقد‌ها بی‌صبرانه منتظرند تا ببینند استاد جدید تریلرهای تعلیق برانگیز، این بار چه چیزی در چنته دارد و روایتش از این حکایت هالیوودی مملو از خیانت و توطئه و الهام چگونه خواهد بود. آتیکوس راس و ترنت رزنر همکاران قدیمی فینچر در کارهای قبلی‌اش موسیقی متن این فیلم را می‌سازند. فیلمنامه‌ی فیلم را جک فینچر پدر دیوید فینچر نوشته است که از روزنامه‌نگاران و فیلمنامه‌نویسان قدیمی است.

۴۱. Nomadland

Nomadland

کارگردان: Chloé Zhao
بازیگران: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May
تاریخ اکران: –

از آن فیلم هنری‌هایی که احتمالا مورد توجه جشنواره‌های مستقل قرار می‌گیرد و البته هنوز تاریخ دقیق اکرانش مشخص نیست. داستان زنی شصت و خرده‌ای ساله که همه چیزش را در دوران رکورد اقتصادی از دست می‌دهد و سوار بر ونش، گشت و گذاری در غرب آمریکا ترتیب می‌دهد و مثل یک کولی مدرن زندگی می‌کند. بعد از فیلم «سوارکار» و اقبالی که از سوی منتقدان به آن شد، خود به خود هر فیلمی که کلوئی ژائو بسازد برای ما کنجکاوی برانگیز است. ژائو قبل از این که کارگردانی «ابدی‌ها» را برای مارول شروع کند، «سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها» را ساخت، با حضور بازیگر برنده‌ی دو جایزه‌ی اسکار یعنی فرانسیس مک‌دورمند که دوستداران سینما به شدت مشتاق دیدن بازی‌ جدیدش هستند. فیلم‌هایی که در آن شخصیتی تنها در ون زندگی‌اش را می‌گذراند، برای نمایش توانایی بازیگرها فرصت خیلی خوبی فراهم می‌کنند. داستان فیلم کمی یادآور «به سوی طبیعت وحشی» شان پن است.

۴۲. The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

کارگردان: Michael Showalter
بازیگران: Jessica Chastain, Vincent D’Onofrio, Andrew Garfield
تاریخ اکران: –

مایکل شوالتر سه سال پیش با فیلم «بیماری بزرگ» با بازی کمیل نانجیانی که کمدی-رمانتیک بود به شهرت رسید. این یکی فیلمش درامی درباره‌ی ظهور و سقوط کشیش‌های تلویزیونی، جیم و تمی فی بکر است که البته بیشتر از دید تمی روایت می‌شود. این فیلم نسخه‌ی سینمایی مستندی با همین نام است که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد. جیم و تمی فی بکر ستاره‌های ریلیتی شوهای زمان خودشان بودند. آن‌ها دو تن از محبوب‌ترین و پول‌دارترین شخصیت‌های تلویزیونی بودند که رسوایی‌شان تا سال‌ها خوراک مجلات زرد بود. در ترکیب بازیگرانش هم که جسیکا چستین با دو بار نامزدی اسکار و اندرو گارفیلد با یک نامزدی به چشم می‌خورند. سوژه‌ی جالب و جنجال‌برانگیزی دارد.

(0) نظر

بهترین انیمیشن های 2019

امسال چه انیمیشن هایی را ببینیم؟ انتخاب زیاد و متنوع است؛ آنهایی که خاطره انگیز و نوستالژیک هستند مثل علاالدین، دامبو و شیرشاه یا ادامه انیمیشن های پرطرفدار و زیبایی مثل یخ زده، داستان اسباب بازی و شاون گوسفند؟

سطح انیمیشن سازی پیشرفت قابل توجهی داشته است و صرف نظر از اینکه تصاویر با چه گرافیکی و چه صورتی باشند؛ از تصاویر 2 بعدی تا فیلم-انیمیشن ها و انیمه های لایو-اکشن، تقریبا همگی سطحی از استاندارد را برای جلب نظر مخاطب دارند. البته انتخاب صداپیشه ها، از میان هنرمندان بزرگ، در همراه کردن بیننده تاثیر بسیاری دارد.

اکنون، تنها 4 ماه از 2019 گذشته و فیلم های زیادی همچنان در صف اکران هستند. گذشته از فیلم ها و سریال هایی که امسال منتظر دیدنشان هستید باید این مژده را به شما بدهیم که علاوه بر انیمیشن های جذاب و دیدنی که قرار است عرضه شوند؛ دنباله چندین انیمیشن نوستالژیک و دوست داشتنی امسال پخش خواهند شد. در این مطلب بهترین انیمیشن های سال 2019 را معرفی می کنیم.

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان (How to Train Your Dragon: The Hidden World)

بهترین انیمیشن های 2019: چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان

تاریخ پخش: 22 فوریه

صداپیشه ها: کیت بلانشت,  کریستن ویگ,  کیت هرینگتون,  تی جی میلر,  جونا هیل

دنیای پنهان، سومین قسمت از سری انیمیشن های «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» است. قسمت اول، نامزد اسکار بهترین انیمیشن و بهترین موسیقی متن شد و قسمت دوم، نامزد بهترین انیمیشن شد. در خلاصه داستان قسمت سوم آمده: زمانی که هیکاپ متوجه می شود که بی دندان تنها اژدها نیست به دنیای پنهان می رود تا بقیه اژدهایان را پیدا کند. در همین حین یک شکارچی اژدها هم به دنبال دنیای پنهان است.


فیلم لگویی 2: قسمت دوم (The Lego Movie 2: The Second Part )

بهترین انیمیشن های سال 2019: فیلم لگویی قسمت دوم

تاریخ پخش: 8 فوریه

صداپیشه ها: کریس پرت,  الیزابت بنکس,  جونا هیل,  ویل فرل,  جیسون موموآ,  چنینگ تیتوم

5 سال از ماجرای فیلم اول گذشته و شهروندان در امنیت و آرامش در شهر لگو ها زندگی می کنند تا اینکه این بار تهدید جدیدی شروع به خراب کردن لگوها می کند؛ خرابی هایی که بازسازی آنها زمان بر است.


زندگی مخفیانه حیوانات خانگی2 (The Secret Life of Pets 2)

بهترین انیمیشن های سال 2019: زندگی مخفیلنه حیوانات خانگی

تاریخ پخش: 7 ژوئن

صداپیشه ها: پتن اسوالت,  کوین هارت,  هریسون فورد,  تیفانی هدیش,  لیک بل

نسخه قبلی این انیمیشن، با فروش 875 میلیون دلار، یک موفقیت بزرگ جهانی برای سازندگانش محسوب می شود. از میان صداپیشگان سری قبل، «لوئی سی.کی» در این قسمت جدید حضور ندارد؛ او در پی رسوایی اخلاقی که با هشتگ Me_Too# در دنیا وایرال شد؛ از این انیمیشن کنار گذاشته شد. در این قسمت، ماجرای جالب حیوانات خانگی وقتی که صاحبان آنها خانه نیستند نشان داده می شود.


داستان اسباب بازی4 (Toy Story 4 )

بهترین انیمیشن های 2019 : داستان اسباب بازی4

تاریخ پخش: 21 ژوئن

صداپیشه ها: تام هنکس,  تیم آلن,  بانی هانت,  جف گارلین

قسمت اول این انیمیشن، سال 1995 پخش شد و نامزد 3 اسکار شد. قسمت دوم، 4 سال بعد به روی پرده آمد و نامزد 1 اسکار شد. قسمت سوم، سال 2010 پخش شد و 2 اسکار گرفت. این انیمیشن جذاب و دیدنی که از 2 نسل مخاطب دارد؛ قرار بود سال 2017 اکران شود اما تا 2018 به تعویق افتاد و حالا بالاخره قرار است اکران شود. در «داستان اسباب بازی» اتفاقات زیادی افتاده است؛ اندی به کالج رفته و اسباب بازی ها که حالا صاحب جدیدی دارند؛ وقتی یک عضوی جدید به نام «فورکی» به آنها ملحق می شود با رفتن به یک سفر جاده ای متوجه می شوند که دنیا برای یک اسباب بازی تا چه حد می تواند بزرگ باشد.


شیر شاه (The Lion King)

معرفی بهترین انیمیشن های سال 2019 : شیر شاه (The Lion King)

تاریخ پخش: 19 جولای

صداپیشه ها: دونالد گلاور,  ست روگن,  بیانسه نولز کارتر,  چویتل اجیوفور,  آلفری وودارد

شیرشاه، یک بازسازی استادانه و دیدنی از یکی از نوستاژیک ترین کارتون های تولید شده در والت دیزنی است؛ در واقع هشتمین «لایو اکشن» این کمپانی است. ماجرای این انیمیشن، با الهام از نمایشنامه «هملت» از «شکسپیر» و نیم نگاهی به زندگی پیامبران در انجیل است. ساخت این انیمیشن به صورت فتورئالیستی بوده به صورتی که از تصاویر واقعی حیوانات ترکیب شده با جلوه های ویژه کامپیوتری استفاده شده است. نسخه سال 1995 از شیرشاه برنده 2 جایزه اسکار برای موسیقی متن (هانس زیمز) و ترانه (التون جان) شد. تریلر این انیمیشن خیلی زود وایرال شد و طرفداران را بیش از پیش مشتاق دیدن آن کرد.


پرندگان خشمگین 2 (The Angry Birds Movie 2 )

معرفی بهترین انیمیشن های سال 2019 پرندگان خشمگین 2 (The Angry Birds Movie 2 )

تاریخ پخش: 16 اوت

صداپیشه ها: پیتر دینکلیج، آکوافینا، بیل هدر، استرلینگ کی براون

بازی سرگرم کننده «پرندگان خشمگین» که خیلی زود جایش را میان طرفداران بازی پیدا کرد و به موفقیت جهانی رسید سوژه خوبی برای ساخت انیمیشن شد. سال 2013 بود که یک سریال با عنوان « Angry Birds Toons» از این پرنده ها ساخته شد و در 3 فصل تا اواسط 2016 ادامه داشت. تقریبا همزمان با پایان این سریال، قسمت اول انیمیشن سینمایی «فیلم پرندگان خشمگین» اکران شد و امسال قرار است قسمت دومش را ببینیم. در قسمت های پیشین شاهد ماجرای دزدی خوک ها از پرندگان و تلاش آنها برای مبارزه بودید اما در این قسمت آنها قرار است دشمنی دیرینشان را کار بگذارند و با هم یک تیم تشکیل دهند.


یخ زده2 (Frozen 2)

بهترین انیمیشن های 2019 یخ زده2 (Frozen 2)

تاریخ پخش: 22 نوامبر

صداپیشه ها: کریستن بل,  جاش گاد,  ایندینا منزل,  جاناتان گروف

والت دیزینی، حدود 6 سال پیش با این انیمیشن، 2 پرنسس دوست داشتنی یعنی «السا» و «آنا» را  به دنیا معرفی کرد. «یخ زده» با فروش جهانی بیش از 1 میلیون دلار، در رده پرفروش ترین انیمیشن های تاریخ سینما قرار گرفت و جایزه اسکار بهترین انیمیشن و بهترین ترانه را به دست آورد. قسمت دوم این انیمیشن، 8 ماه دیگر اکران می شود و قرار است آنا، السا، کریستوف و اولاف به اعماق جنگل بروند تا درباره پیشینه سرزمینشان اطلاعاتی به دست بیاورند.


شاون گوسفند: فارماگدون (Shaun the Sheep Movie: Farmageddon)

بهترین انیمیشن های 2019 / شاون گوسفند: فارماگدون

تاریخ پخش: 13 دسامبر

صداپیشه ها: جاستین فلچر، کیت هاربر، جان اسپارکس

داستان های بامزه «شاون گوسفند» که در ایران با نام «گوسفند ناقلا» هم معروف شده؛ اولین بار در سال 2007 به صورت سریال پخش شد. از آن زمان چندین فیلم و سریال دیگر با این عنوان ارائه شده است. انیمیشن «فیلم شاون گوسفند» که سال 2015 پخش شد؛ نامزد عنوان بهترین انیمیشن در اسکار 2016 شد اما جایزه ای کسب نکرد. آیا امسال در میان این همه انیمیشن پرطرفدار، شاون و دوستانش شانسی برای گرفتن اسکار دارند؟


جاسوس های نامحسوس (Spies in Disguise)

جاسوس های نامحسوس در لیست بهترین انمیشن های 2019

تاریخ پخش: 13 سپتامبر

صداپیشه ها: ویل اسمیت، تام هالند، کارن گیلان، راشیدا جونز

خالق انیمیشن هایی مثل «عصر یخبندان» و «ریو» این بار یک داستان جاسوسی را به تصویر کشیده است.«جاسوس های نامحسوس»، بر اساس انیمیشن کوتاه «Pigeon: Impossible» از «لوکاس مارتل» است. در این انیمیشن، بهترین جاسوس دنیا که به یک کبوتر تبدیل شده است با کمک همکارش می خواهد دنیا را نجات دهد.  


عروسک های زشت (UglyDolls)

عروسک های زشت (UglyDolls) در بهترین انیمیشن های 2019

تاریخ پخش: 3 می

صداپیشه ها: کلی کلارکسون,  نیک جوناس,  پیت بول,  اما رابرتس

شخصیت های این انیمیشن بر اساس عروسک هایی که «دیوید هوروِث» طراحی کرده ساخته شده اند و بیشتر صداپیشه های این انیمیشن موزیکال از خواننده های مطرح آمریکا هستند. در دنیایی که همه بچه ها به دنبال عروسک های بی نقص و زیبا هستند، عروسک هایی هم وجود دارند که نه تنها زیبا نیستند بلکه بیشتر آنها، نقصی در ظاهرشان دارند. اما این عروسک های زشت هم دوست دارند با وجود نقص هایشان دیده شوند و دوست داشته شوند.


پارک شگفت انگیز ( Wonder Park)

پارک شگفت انگیز ( Wonder Park) در لیست بهترین انیمیشن های 2019

تاریخ پخش: 15 مارس

صداپیشه ها: جنیفر گارنر,  میلا کونیس,  کن جیونگ,  کنان تامپسون,  بریانا دنسکی

دختری به نام «جون»، یک شهربازی پنهانی به نام «واندرلند» در اعماق جنگل پیدا می کند؛ این پارک پر از وسیله های جالب و حیوانات بامزه است. زمانی که «جون» متوجه می شود که این پارک حاصل تخیلات او است؛ تصمیم می گیرد با کمک حیوانات دوباره شگفتی را به پارک شگفت انگیز برگرداند. این انیمیشن امتیاز متوسطی از مردم دریافت کرده است.


لینک گمشده (Missing Link )

لینک گمشده (Missing Link ) در بهترین انیمیشن های 2019

تاریخ پخش: 12 آپریل

صداپیشه ها: زویی سالدانا,  هیو جکمن,  زک گالیفیناکیس,  اما تامپسون

سِر لیونل فراست، کاشف اسطوره ها و هیولاها است. او تصمیم دارد به شمال غرب آمریکا سفر کند تا وجود موجودی افسانه ای که عقیده دارد از اجداد ما انسان ها است را اثبات کند. در این سفر، «آقای لینک» که نوعی پاگنده است او را همراهی می کند تا بلکه او هم خویشاوندانش را پیدا کند. این انیمیشن امتیاز خوبی از مردم دریافت کرده است.


خانواده آدامز (The Addams Family )

بهترین انیمیشن های 2019/ خانواده آدامز (The Addams Family )

تاریخ پخش: 11 اکتبر

صداپیشه ها: کلویی گریس مورتز,  شارلیز ترون,  اسکار آیزاک,  فین ولفهارد,  السی فیشر,  نیک کرول

شخصیت های این انیمیشن، برگرفته از کتاب داستان مصوری با همین نام، نوشته «چارلز آدامز» است و از آن چند فیلم سینمایی و بازی کامپیوتری ساخته شده است. اعضای این خانواده، هرکدام یک ویژگی خاص و ترسناک دارند و قرار است خود را برای مقابله با یک مجری تلویزیون آماده کنند.


اژدهای آرزو (Wish Dragon)

اژدهای آرزو (Wish Dragon) در معرفی بهترین انیمیشن های 2019

تاریخ پخش: 29 جولای

صداپیشه ها: جکی چان، کنستانس وو، جان چو

کمپانی فیلمسازی «جکی چان»، « Sparkle Roll Media»، برای ساخت این انیمیشن سرمایه گذاری کرده و کار تهیه و تولید آن را بر عهده داشته است. خود «جکی چان» هم در دوبله چینی و هم ور نسخه دوبله انگلیسی این انیمیشن حضور دارد. داستان درباره رویارویی یک پسربچه با یک اژدها است که آرزوها را برآورده می کند.


فیلم-انیمیشن:  علاالدین، سونیک خارپشت، دامبو و کاراگاه پیکاچو

بهترین فیلم-انیمیشن سال 2019

امسال غیر از انیمیشن «شیر شاه» که به صورت تماما فتورئالیستی است؛ انیمیشن هایی داریم که ترکیبی از تصاویر ساخته کامپیوتر و فیلم است. علاالدین، بازسازی فیلم کارتونی محصول سال 1992 است. این بار بازیگرانی مثل: نائومی اسکات، منا مسعود و بیلی مگنوسن را داریم و غول چراغ جادو که به صورت جلوه های کامپیوتری ساخته شده با صدای ویل اسمیت است.

یکی از فیلم-انیمیشن هایی که 8 نوامبر 2019 پخش خواهد شد؛ «سونیک خارپشت» است که بر اساس بازی سونیک که برای کنسول سگا جنسیس طراحی شده بود؛ ساخته شده است و «جیم کری» در آن نقش آفرینی می کند.

«کارآگاه پیکاچو» و «دامبو» هم مثل «علاالدین» فیلم سینمایی هستند که شخصیت های انیمیشنی دارد و امسال اکران می شوند.


دیگر انیمیشن هایی که تا آخر سال 2019 پخش خواهند شد

دیگر انیمیشن هایی که تا آخر سال 2019 پخش خواهند شد

انیمشنی که اول ماه نوامبر اکران می شود؛ « Arctic Justice» است که تلاش حیوانات قطب شمال برای جلوگیری از ذوب شدن یخچال ها را به تصویر می کشد.

علاوه بر آن، انیمیشن سوپرقهرمانی «حکومت سوپرمن» که اوایل 2019 و در واقع سال گذشته اکران شده و برای طرفداران این ژانر مورد نسبتا مناسبی است. داستان از این قرار است که بعد از مرگ سوپرمن، عده ای در تلاش برای گرفتن جای او هستند.

انیمیشن « Abominable» هم 27 سپتامبر اکران می شود و درباره یک یتی است که باید پیش خانواده اش برود.

«پلی موبیل: فیلم» انیمیشن دیگری است که امسال در 22 نوامبر پخش خواهد شد و با شخصیت های لگویی پلی موبیل ساخته شده است.

علاوه بر اینها انیمیشن «کلاوس» هم قرار است امسال اکران شود اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست. داستان درباره یک پستچی است که به شهری یخ زده در شمال می رود و در آنجا بابانوئل را پیدا می کند که پنهان شده است. با توجه به خلاصه داستان، احتمالا زمانی نزدیک به کریسمس پخش شود.

همان طور که از تاریخ های اعلام شده مشخص است؛ تعدادی از این انیمیشن ها پخش شده اند و تعدادی دیگر به زودی اکران خواهند شد. پس می توانیم به دنیای جادویی انیمیشن ها برویم، ببینیم و لذت ببریم.

منبع: سلام سینما


(0) نظر

معرفی بهترین فیلم های 2019

در این صفحه با 29 مورد از بهترین و جدیدترین فیلم های 2019 به همراه ستارگان،کارگردانان و توضیحاتی در مورد موضوع و زمان اکران آشنا می‌شوید.

 فیلم The Heiresses

1. فیلم The Heiresses

 • ژانر فیلم: Drama
 • کارگردان: Marcelo Martinessi
 • بازیگران: Ana Brun, Margarita Irun, Ana Ivanova
 • تاریخ اکران: 16 ژانویه 2019 (26 دی 1397)

فیلمی که خارج از کارخانه رویاسازی هالیوود و در پاراگوئه ساخته شده است. چلا و چیکیتا که هر دو نوادگان خانواده‌هایی ثروتمند هستند و بیش از 30 سال است که کنار هم زندگی می‌کنند اخیرا وضع مالی‌شان خراب شده است. آنها مجبورند اموالی را که به آنها ارث رسیده بفروشند. اما در نهایت بدهی‌هایشان کار را به جایی می‌رساند که چیکیتا به اتهام کلاهبرداری دستگیر می‌شود.

حالا چلا باید با یک حقیقت جدید کنار بیاید. برای اولین‌بار در عمرش رانندگی می‌کند و در یک تاکسی سرویس استخدام می‌شود که مسئولیت حمل و نقل بانوان مسن ثروتمند را برعهده دارد. کم‌کم چلا پوسته‌اش را می‌شکند و با دنیای بیرون ارتباط برقرار می‌کند.

فیلم Serenity

2. فیلم Serenity

 • ژانر فیلم: Drama, Mystery
 • کارگردان: Steven Knight
 • ستارگان: Matthew McConaughey, Anne Hathaway
 • تاریخ اکران: 25 ژانویه 2019 (5 بهمن 1397)

استیون نایت کارگردان انگلیسی بااستعدادی است که برای نوشتن فیلمنامه «قول‌های شرقی» (Eastern promises) و سریال «پیکی بلایندرز» و کارگردانی فیلم «لاک» او را شناختیم. یک‌بار برای نوشتن فیلمنامه «چیزهای زیبای کثیف» نامزد دریافت جایزه اسکار شد. فیلم جدیدش یک تریلر به سبک نئو-نوآر است که بازیگران ستاره‌ای چون ماتیو مک‌کاناهی و آن هاتاوی در آن بازی می‌کنند.

فیلم داستان گذشته مرموز یک کاپیتان است که قایق ماهیگیری دارد. گذشته‌ای که بعد از مدت‌ها وقتی همسر سابقش برای کمک سراغش می‌آید، دوباره تسخیرش می‌کند. فیلمنامه را هم خود استیون نایت نوشته است. با توجه به این که فیلم قبلی نایت یعنی «لاک» تریلر جذابی از کار درآمد انتظار می‌رود که شاهد فیلم خوبی باشیم. بخصوص برای بازیگر مرد فیلم، ماتیو مک‌کاناهی امیدهای زیادی وجود دارد. شخصیت‌پردازی قهرمانان مرد فیلم‌های نایت غالبا درخشان است.

فیلم Alita Battle Angel

3. فیلم Alita Battle Angel

 • ژانر فیلم: Action, Adventure
 • کارگردان: Robert Rodriguez
 • ستارگان: Christoph Waltz, Jennifer Connelly
 • تاریخ اکران: 14 فوریه 2019 (25 بهمن 1397)

فیلم رابرت رودریگوئز یک اکشن سایبرپانکی است. سایبرپانک یکی از زیر ژانر فیلمهای فیلم‌های علمی-تخیلی است که در آینده می‌گذرد و تمرکزش روی تقابل زندگی آدم‌های معمولی با تکنولوژی‌های پیشرفته است. احتمالا جالب است که بدانید جیمز کامرون تهیه‌کننده فیلم است و همین یعنی با یک فیلم عظیم روبه‌رو هستیم. فیلمنامه را هم خود کامرون نوشته است.

رودریگوئز هم که قبلا با فیلم‌هایی مثل «شهر گناه» نشان داده که می‌تواند فیلمساز متفاوت و هیجان‌انگیزی باشد این‌بار سراغ یک مانگای ژاپنی رفته است. مانگاها کمیک‌استریپ‌های ژاپنی هستند که در آن آدم‌ها با چهره‌های اغراق‌شده مثل چشمان زیاد درشت یا دهانی به شکل یک خط تصویر می‌شوند. فیلمنامه «آلیتا» اقتباسی از مانگایی به همین نام است. داستان سفر یک زن جوان که می‌خواهد این حقیقت را کشف کند که کیست و برای تغییر جهان مبارزه کند.

فیلم Captain Marvel

4. فیلم Captain Marvel

 • ژانر فیلم: Action, Adventure
 • کارگردان: Anna Boden, Ryan Fleck
 • ستارگان: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn
 • تاریخ اکران: 8 مارچ 2019 (17 اسفند 1397)

کاپیتان مارول یکی از فیلم‌های ابرقهرمانی است که توسط استودیو مارول ساخته شده است و توسط استودیو والت دیزنی انتشار داده شده است. فیلم کاپیتان مارول، بیست و یکمین قسمت از فیلم‌های مارول است. نقش اول این فیلم ابرقهرمانی توسط Brie Larson ایفا شده است. این فیلم در 17 اسفند سال 1398 منتشر می‌شود. اگر به فیلم‌های ابرقهرمانی علاقه‌مند هستید، تماشای فیلم‌هایی که توسط مارول تولید می‌شود را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

فیلم Dumbo

5. فیلم Dumbo

 • ژانر فیلم: Adventure, Family, Fantasy
 • کارگردان: Tim Burton
 • صداپیشگان: Eva Green, Colin Farrell, Michael Keaton
 • تاریخ اکران: 8 مارچ 2019 (17 اسفند 1397)

قطعا همه‌ی ما با کارتون دامبو خاطراتی داریم، که این بار می توانیم نسخه‌ی بازسازی شده‌ی این فیلم را تماشا کنیم. این فیلم به کارگردانی Tim Burton انجام شده، که فیلم هایی دیگری همچون آلیس در سرزمین عجایب، The Nightmare Before Christmas و عروس مرده را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. داستان فیلم در مورد فیلی است که همیشه مورد تمسخر گوش‌های بلند خود قرار میگیرد که این فیل بعدها متوجه می‌شود که با گوش‌های بلند خود می‌تواند پرواز کند. فیلم دامبو در فروردین ماه سال آینده توسط کمپانی Walt Disney  منتشر می‌شود.

فیلم Hellboy 2019

6. فیلم Hellboy 2019

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Fantasy
 • کارگردان: Neil Marshall
 • ستارگان: David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane
 • تاریخ اکران: 12 آوریل 2019 (23 فروردین 1398)

فیلم پسر جهنمی از فیلم‌های ابرقهرمانی است که توسط کارگردان سرشناس Neil Marshall کارگردانی شده است. متاسفانه این فیلم هنوز منتشر نشده و باید تا اکران آن در April 2019 منتظر بمانید. فیلم پسر جهنمی در ژانر اکشن، ماجراجویی و فانتزی بوده و شاهد خشونت بالایی در آن خواهید بود. در این سری میلا یوویچ بازیگر مطرح فیلم رزیدنت اویل در نقش ملکه‌ی خون ایفای نقش کرده است. قسمت اول این فیلم در سال 2004 منتشر شد و نظرات بسیار خوبی از منتقدان و بینندگان دریافت کرد. باید تا انتشار این فیلم صبر کنیم و ببینیم که آیا قسمت دوم این فیلم، به اندازه‌ی قسمت اول این فیلم موفق ظاهر می‌شود یا خیر.

فیلم Avengers: Endgame

7. فیلم Avengers: Endgame

 • ژانر فیلم: Action, Adventure
 • کارگردان: Anthony Russo, Joe Russo
 • ستارگان: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo
 • تاریخ اکران: 26 آوریل 2019 (6 اردیبهشت 1398)

رتبه اول در لیست بهترین فیلم های 2019 متعلق به چهارمین فیلم انتقام‌جویان یعنی Avengers: Endgame است. در این فیلم بالاخره متوجه خواهیم شد که سرنوشت قهرمانان محبوب مارول و نیمی از جمعیت دنیا چه می‌شود. افراد بی‌شماری در سراسردنیا به تماشای فیلم «جنگ ابدیت» نشستند و مطمئناً «پایان بازی» را هم از دست نخواهند داد.

از آنجایی که کارگردانی فیلم قبلی که برعهده برادران روسو بود موفق شد نظر مردم و منتقدان را جلب کند این‌بار هم برادران روسو پشت دوربین قرار دارند. جزو پرفروش‌های سال 2019 خواهد شد.

فیلم Pokémon Detective Pikachu

8. فیلم Pokémon Detective Pikachu

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Comedy
 • کارگردان: Rob Letterman
 • ستارگان: Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newton
 • تاریخ اکران: 10 می 2019 (20 اردیبهشت ۹۸)

شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که تریلر کارآگاه پیکاچو این‌قدر خوب باشد و بتواند سینماروها را مجذوب خود کند. بازی پوکمون در سال 2016 به یک پدیده فراگیر تبدیل شده بود و از همان زمان نیز استودیوهای هالیوودی به فکر تولید فیلمی با حضور شخصیت‌های آن افتادند. به نظر می‌رسد کاراگاه پیکاچو که رایان رینولدز صداپیشگی شخصیت اصلی آن را بر عهده دارد، یک فیلم فان و تماشایی خواهد بود.

فیلم John Wick 3 – Parabellum

9. فیلم John Wick 3 – Parabellum

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Comedy
 • کارگردان: Chad Stahelski
 • ستارگان: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane
 • تاریخ اکران: 17 می 2019 (27 اردیبهشت 1398)

«اگر صلح می‌خواهی، برای جنگ آماده شو» از همین شعار قسمت سوم جان ویک می‌توان متوجه شد که شاهد راه افتادن سیلی از خون توسط شخصیت اصلی فیلم خواهیم بود. کیانو ریوز یکبار دیگر در نقش قاتل ماهر یعنی جان ویک ظاهر می‌شود و هدایت پروژه هم مانند فیلم قبلی در دستان کاربلد چد استاهلسکی قرار گرفته است. بنابراین باید انتظار یک فیلم جدید اکشن و بی‌نظیر را داشت.

حالا که تمام قاتل‌های دنیا در حال شکار جان هستند، آیا او می‌تواند بخش سوم از این بازی مرگبار را به سلامت پایان دهد؟ بی‌شک پارابلوم یکی از بهترین فیلم های 2019 خواهد بود که تماشای در لیست کارهای ضروری امسال قرار دارد.

فیلم Aladdin

10. فیلم Aladdin

 • ژانر فیلم: Adventure, Comedy, Family
 • کارگردان: Guy Ritchie
 • ستارگان: Will Smith, Naomi Scott
 • تاریخ اکران: 24 می 2019 (3 خرداد 1398)

همه ما با داستان Aladdin – علاءالدین آشنایی داریم یا انیمیشن معروف آن محصول 1992 را تماشا کرده‌ایم. کل ماجرا اقتباسی از یکی از داستان‌های «هزار و یک شب» است و البته تفسیر یک نویسنده فرانسوی از آن که تبدیل به انیمیشن و حالا فیلم شده است. ویل اسمیت اولین بازیگری بود که به پروژه پیوست و نقش غول چراغ جادو را بازی می‌کند. نکته جالب این که یکی از ستارگان فیلم هم نوید نگهبان، بازیگر ایرانی-آمریکایی است.

دیزنی معمولاً تماشاگران را ناامید نمی‌کند، بنابراین باید منتظر اکران و واکنش‌ها به یکی از جدیدترین فیلم های 2019 بود.

فیلم Godzilla: King of the Monsters

11. فیلم Godzilla: King of the Monsters

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Fantasy
 • کارگردان: Michael Dougherty
 • ستارگان: Millie Bobby Brown, Lexi Rabe, Charles Dance
 • تاریخ اکران: 31 می 2019 (10 خرداد 1398)

میلی بابی براون (بازیگر سریال Stranger Things) قرار است در فیلمی حضور داشته باشد که انواع و اقسام هیولاهای مخوف و عظیم‌الجثه را در خود دارد. از گودزیلا که پادشاه هیولاهاست گرفته تا رودان و هیولای سه سری به نام کینگ گیدورا، این فیلم را به یکی از موردانتظارترین بلاک باسترهای امسال تبدیل کرده‌اند. همچنین تریلرهایی از فیلم منتشر شده که عظمت و شکوه هیولاها را به خوبی نمایان می‌کنند. «گودزیلا: پادشاه هیولاها» یک بلاک باستر تمام عیار و شدیداً هیجان‌انگیز خواهد بود.

فیلم Dark Phoenix

12. فیلم Dark Phoenix

 • ژانر فیلم: Action, Adventure
 • کارگردان: Simon Kinberg
 • ستارگان: Sophie Turner, Jessica Chastain, James McAvoy
 • تاریخ اکران: 7 ژوئن 2019 (17 خرداد 1398)

فیلم Dark Phoenix یا ققنوس سیاه، یکی دیگر از جدیدترین فیلم های ۲۰۱۹ در ژانر فیلم ابرقهرمانی است که مشتاق تماشای آن هستیم. این بار شخصیت جین گری (با بازی سوفی ترنر) در مرکز توجه قرار دارد و قدرت‌های منحصر به فرد خود را به کار می‌گیرد. در حین انجام ماموریتی در فضا، جین مورد اصابت یک نیروی مرموز کیهانی قرار می‌گیرد. وقتی که جین به خانه بازمی‌گردد متوجه می‌شود که قدرت‌هایش بی‌نهایت افزایش یافته و او را بی‌ثبات کرده است. شخصیت‌های دیگری مانند مگنیتو، دکتر اگزاویر و میستیک در این فیلم حضور دارند. سایمون کینبرگ که سال‌ها برای مجموعه ایکس من نویسندگی کرده، برای اولین بار در مقام کارگردان قرار گرفته است.

فیلم Spider-Man: Far From Home

13. فیلم Spider-Man: Far From Home

 • ژانر فیلم: Animation, Adventure, Drama
 • کارگردان: Jon Favreau
 • ستارگان:  Zendaya, Tom Holland, Jake Gyllenhaal
 • تاریخ اکران: 5 جولای 2019 (14 تیر 1398)

کمپانی سونی طی قراردادی با مارول، اجازه داد شخصیت مرد عنکبوتی وارد دنیای سینمایی مارول شود. این شخصیت در فیلم Civil War (جنگ داخلی) و همچنین فیلم اختصاصی خودش Spider-Man: Homecoming (مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه) حضور داشت و تام هالند را به یک ستاره تبدیل کرد. انتظار می‌رود دومین فیلم مرد عنکبوتی نیز به یکی از بهترین فیلم های 2019 تبدیل شود.

فیلم The Lion King

14. فیلم The Lion King

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Comedy
 • کارگردان: Jon Watts
 • صداپیشگان: Seth Rogen, Keegan-Michael Key, Donald Glover
 • تاریخ اکران: 19 جولای 2019 (28 تیر 1398)

کارتون شیر شاه یکی از شاهکارهای کمپانی والت دیزنی است که این بار می‌توانید نسخه‌ی بازسازی شده‌ی این کارتون محشر را تماشا کنید. این فیلم توسط Jon Favreau در سبک موزیکال، حماسی و درام کارگردانی شده و در کارنامه هنری خودش نیز فیلم‌هایی مانند پسر جنگل 2016 و آیرون‌من قرار گرفته است. تماشای نسخه‌ی قدیمی این کارتون را به کسانی که هنوز این کارتون محشر را مشاهده نکرده‌اند، شدیدا پیشنهاد میکنیم. موسیقی متن این کارتون توسط آهنگساز مشهور و معروف، Hans zimmer ساخته شده است.

فیلم Once Upon a Time in Hollywood

15. فیلم Once Upon a Time in Hollywood

 • ژانر فیلم: Drama
 • کارگردان: Quentin Tarantino
 • ستارگان: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Al Pacino, Dakota Fanning
 • تاریخ اکران: 26 جولای 2019 (4 مرداد 1398)

روزی روزگاری در هالیوود جزو مهم‌ترین فیلم‌های 2019 است. کوئنتین تارانتینو برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلمنامه برای «جانگوی رهاشده از بند» و «پالپ فیکشن» (داستان‌های عامه‌پسند) و نامزد دو اسکار برای کارگردانی «حرامزاده‌های بی آبرو» و «پالپ فیکشن» فیلمی ساخته درباره هالیوود دهه شصت که بخشی از آن روایت زندگی رومن پولانسکی و به قتل رسیدن همسرش شارون تیت است.

بازگشت کوئنتین تارانتینو با یک فیلم خونین و البته پر از ستاره! نام تارانتینو به تنهایی می‌تواند ضامن تماشای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» باشد. اگر این نام برای شما کافی نیست، برد پیت، لئوناردو دی‌کاپریو، آل پاچینو و مارگو رابی چطور؟ مطمئناً با حضور این نام‌های معروف، یک اثر تماشایی و البته به‌شدت خشن روانه سینما خواهد شد که دستور پخت ویژه‌ی تارانتینو، آن را به یکی از بهترین فیلم های 2019 تبدیل می‌کند.

فیلم Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

16. فیلم Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Thriller
 • کارگردان: David Leitch
 • ستارگان: Dwayne Johnson, Vanessa Kirby, Idris Elba
 • تاریخ اکران: 2 آگوست 2019 (11 مرداد 1398)

نخستین اسپین‌آف مجموعه Fast and Furious (سریع و خشن) وارد قلمروی فیلم‌های ابرقهرمانی شده است. سریع و خشن همیشه مملو از صحنه‌های بی‌منطق و تخیلی بوده، اما هیچ‌وقت یک ابرانسان را به عنوان شخصیت منفی فیلم معرفی نکرده بود! اکنون دواین «راک» جانسون و جیسون استاتهم باید هم‌تیمی شوند و جلوی بریکستون (با بازی ادریس البا) را در فیلم Hobbs and Shaw بگیرند. خود را برای تماشای یک فیلم بی‎منطق و احمقانه اما به‌شدت سرگرم‌کننده، آماده کنید!

فیلم Artemis Fowl

17. فیلم Artemis Fowl

 • ژانر فیلم: Adventure, Family, Fantasy
 • کارگردان: Kenneth Branagh
 • ستارگان: Judi Dench, Josh Gad
 • تاریخ اکران: 9 آگوست 2019 (18 مرداد 1398)

آرتمیس فول دوم شخصیت اصلی داستان است. او یک مجرم ایرلندی است که مغز متفکر بسیاری از جرایم محسوب می‌شود. آرتمیس فول یک لپرکان افسانه‌ای را می‌رباید. لپرکان‌ها در افسانه‌های ایرلندی موجودات خیالی هستند با کت‌های قرمز یا سبز که توانایی برآورده کردن سه آرزوی هر آدمی را دارند. او لپرکان را به عنوان غرامت نگهداشته تا سرمایه لازم برای جست‌وجوی پدر گمشده‌اش را پیدا کند.

فیلم اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته ایون کولفر است. کنت برانای انگلیسی با فیلم قبلی‌اش «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» که اقتباسی از یکی از رمان‌های مشهور آگاتا کریستی بود در گیشه و نزد منتقدان شکست خورد.

فیلم IT: Chapter Two

18. فیلم IT: Chapter Two

 • ژانر فیلم: Horror, Thriller
 • کارگردان: Andy Muschietti
 • ستارگان: Jessica Chastain, Bill Skarsgård, James McAvoy
 • تاریخ اکران: 6 سپتامبر 2019 (15 شهریور 1398)

فیلم اول IT یک تجربه‌ی بسیار موفق در سینمای وحشت بود. داستان درباره گروهی از نوجوانان بود که با موجودی شیطانی که در ظاهر دلقک خود را نمایان می‌کند، مواجه می‌شوند. در بخش دوم فیلم، به سراغ همان شخصیت‌های فیلم اول اما در بزرگسالی می‌رویم و می‌بینیم که قادر خواهند بود «آن» موجود خبیث را شکست دهند یا نه. آیا بخش دوم موفق می‌شود در حد قسمت اول ظاهر شود یا حتی ترس و وحشت را یک مرحله بالاتر ببرد؟ امیدواریم IT 2 یکی از بهترین فیلم های 2019 در ژانر فیلم وحشت باشد.

فیلم The Goldfinch

19. فیلم The Goldfinch

 • ژانر فیلم: Drama
 • کارگردان: John Crowley
 • ستارگان: Nicole Kidman, Sarah Paulson, Ansel Elgort
 • تاریخ اکران: 13 سپتامبر 2019 (22 شهریور 1398)

داستان این فیلم در مورد مرد جوانی به اسم تئودور دکر و از زمان کودکی اوست. او در کودکی در طول یک حمله تروریستی در موزه هنر متروپولیتن حضور داشته و طی هرج و مرجی که به وجود آمده تابلوی نقاشی معروفی مربوط به قرن 17 میلادی به اسم «سهره طلایی» را با خود می‎برد. در نسخه سینمایی این رمان به کارگردانی جان کرولی، انسل الگروت نقش تئودور را بر عهده دارد و در کنار او بازیگران معروفی مانند نیکول کیدمن، جفری رایت و سارا پلسون قرار می‎گیرند.

فیلم Ad Astra

20. فیلم Ad Astra

 • ژانر فیلم: Adventure, Drama, Mystery
 • کارگردان: James Gray
 • ستارگان: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland
 • تاریخ اکران: 20 سپتامبر 2019 (29شهریور 1398)

اگر دوست دارید برد پیت را در نقش یک فضانورد و در یک فیلم معمایی که پر از ماجراجویی است ببینید، نباید Ad Astra (یک عبارت لاتین به معنای به سوی ستارگان) به کارگردانی جیمز گری را از دست بدهید.

جیمز گری با هر فیلم جدید جاه‌طلبی بیشتری از خودش نشان می‌دهد. بعد از پیمودن جنگل‌ها در فیلم «شهر گمشده زد» طبیعی است که امسال به فکر فتح آسمان و فضا بیفتد. در درام علمی-تخیلی «Ad Astra» برد پیت در نقش آرمی کورپس بازی می‌کند. مهندسی که قبول می‌کند به ماموریتی برود که شبیه ماموریتی است که پیش‌تر پدرش به آن رفته بود و در حین ماموریت ناپدید شد. هدف ماموریت سفر به منظومه شمسی است.

فیلم Gemini Man

21. فیلم Gemini Man

 • ژانر فیلم: Action, Drama
 • کارگردان: Ang Lee
 • ستارگان: Will Smith, Clive Owen
 • تاریخ اکران: 4 اکتبر 2019 (12 مهر)

داستان این فیلم بسیار شبیه به فیلم «لوپر» با بازی ویل اسمیت است. فیلم در مورد آدمکشی به اسم هنری بروگن است که می‎خواهد بازنشسته شود و زندگی جدیدی را شروع کند؛ ولی با یک نسخه جوان‎تر و قوی‎تر از خودش روبه‌رو می‎شود که مامور کشتن او شده است. اطلاعات زیادی از این فیلم وجود ندارد ولی با توجه به موضوع داستان و نام کارگردان دوست‎داشتنی آن باید فیلم خوبی از کار در بیاید.

فیلم Joker

22. فیلم Joker

 • ژانر فیلم: Crime, Drama, Thriller
 • کارگردان:‌ Todd Phillips
 • ستارگان: Joaquin Phoenix, Robert De Niro
 • تاریخ اکران: 4 اکتبر 2019 (12 مهر 1398)

واقعا جهان به چند تصویر و شخصیت جوکر دیگر احتیاج دارد؟ پس از فیلم جوخه خودکشی با بازی جرد لتو که تصویر جدیدی از شخصیت جوکر ارائه داد، فکر نمی‎کنیم نیاز بود تا به این زودی فیلم دیگری با محوریت این شخصیت دلقک قاتل ببینیم؛ ولی می‎خواهیم خوش‎بینی خودمان را حفظ کنیم. با توجه به این که کارگردانی مانند تاد فیلیپس قصد دارد این شخصیت را با بازی خواکین فینیکس دوباره زنده کند، باید منتظر یک غافل‎گیری جالب در این فیلم جدید باشیم.

فیلم Jojo Rabbit

23. فیلم Jojo Rabbit

 • ژانر فیلم: Comedy, Drama, War
 • کارگردان: Taika Waititi
 • ستارگان: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson
 • تاریخ اکران: 18 اکتبر 2019 (26 مهر 1398)

راستش را بخواهید اگر یک نفر قرار بود فیلمی در سال 2019 بسازد که آدولف هیتلر در آن بازی کند قطعا آن شخص تایکا وایتیتی بود. همان‌طور که خود وایتیتی با بلاغت و هوشمندی گفته چه چیزی بیشتر از این می‌توانست هیتلر را آزار بدهد که کارگردانی با اصل و نسب نیمه یهودی و نیمه مائوری فیلمی را با حضور او کارگردانی کند؟

در این فیلم وایتیتی جهان یک پسر آلمانی جوان را کشف می‌کند که در تلاش و تقلاست تا جایگاه خودش را در رژیم فاشیستی پیدا کند. او برای خودش یک دوست خیالی خلق می‌کند. و فکر می‌کنید دوست خیالی‌اش چه کسی باشد؟ آدولف هیتلر! در عین حال متوجه می‌شود که مادرش به یک پسر یهودی هم پناه داده است.

فیلم Terminator: Dark Fate

24. فیلم Terminator: Dark Fate

 • ژانر فیلم: Action, Adventure
 • کارگردان: Tim Miller
 • ستارگان:  Mackenzie Davis, Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton
 • تاریخ اکران: 1 نوامبر 2019 (10 آبان 131398)

«سرنوشت تاریک» ششمین قسمت از مجموعه محبوب ترمیناتور خواهد بود که لیندا همیلتون (بازیگر فیلم اول و دوم) و آرنولد شوارتزنیگر هم در آن حضور دارند. موضوعی که ما را برای تماشای این فیلم مشتاق کرده و باعث شده آن را در لیست بهترین فیلم های 2019 قرار دهیم، همکاری جیمز کامرون با کارگردان فیلم اول ددپول یعنی تیم میلر است. مطمئناً بازگشت کامرون به این مجموعه باعث خواهد شد، با فیلمی متفاوت و بهتر نسبت به جنسیس (فیلم پنجم) مواجه شویم.

فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood

25. فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood

 • ژانر فیلم: Biography, Drama
 • کارگردان: Marielle Heller
 • ستارگان: Tom Hanks, Wendy Makkena, Matthew Rhys
 • تاریخ اکران: 22 نوامبر 2019 (1 آذر 1398)

یکی از جدیدترین فیلم های سینمایی سال 2019 فیلم یک روز زیبا در محله است. Marielle Heller (ماریل هلرز، کارگردان موفق فیلم خاطرات یک دختر نوجوان) توانسته یک اثر ملودرام و زیبا خلق کند. از طرف دیگر بازیگر نقش اصلی آن تام هنکس است. حضور تام هنکس در هر پروژه‌ای آن را مستعد جایزه گرفتن در فصل جوایز می‌کند.

ماجرای فیلم از جایی آغاز می‌شود که تام جونود یک روزنامه‌نگار جنجالی برنده جایزه‌های مختلف قراردادی امضا می‌کند تا برای یک مجله پروفایلی از زندگی و کارنامه راجرز تهیه کند. مواجهه او با راجرز چالش ایجاد می‌کند. تاریخ اکران فیلم دقیقا زمانی است که فیلم‌های محبوب فصل جوایز اکران می‌شوند.

فیلم Jumanji 3

26. فیلم Jumanji 3

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Comedy
 • کارگردان: Jake Kasdan
 • ستارگان: Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart
 • تاریخ اکران: 13 دسامبر 2019 (22 آذر 1398)

دنباله قسمت قبلی با عنوان «جومانجی: به جنگل خوش آمدید» که سال 2017 اکران شد و در گیشه اثر بسیار موفقی بود. البته منتقدان اصلا دوستش نداشتند اما بنظر می‌رسد برای کمپانی اهمیت چندانی هم نداشته باشد چون دوباره همان کارگردان و گروه سازنده را برای قسمت دوم هم استخدام کرده‌اند.

از خلاصه داستان قسمت دوم هنوز چیزی در دست نیست اما قسمت قبلی داستان چهار نوجوان بود که داخل یک بازی ویدیویی جادویی گیر می‌افتند. و تنها راهی که ممکن است بتوانند از این بازی خودشان را بیرون بکشند این است که با یکدیگر کمک کنند تا بازی را به پایان برسانند.

فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

27. فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

 • ژانر فیلم: Action, Adventure, Fantasy
 • کارگردان: J.J. Abrams
 • ستارگان: Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o
 • تاریخ اکران: 20 دسامبر 2019 (29 آذر 1398)

به عنوان آخرین فیلم از سه‎گانه جدید جنگ ستارگان، فیلم جنگ ستارگان: اپیزود نهم (هنوز عنوان فیلم مشخص نشده) قابل پیش‌بینی‎ترین فیلم جدید 2019 است. چه فیلم جنگ ستارگان: آخرین جدای را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، حوادث ناگواری که سر ری، فین و پو دامرون آمد تنها موضوعاتی است که خوره‎های فیلم تا سال دیگر در مورد آن صحبت می‎کنند. بنابراین شاید بهتر است تاریخ اکران فیلم را از همین الان روی تقویم سینمایی خود یادداشت کنید.

فیلم Little Women

28. فیلم Little Women

 • ژانر فیلم: Drama, Romance
 • کارگردان: Greta Gerwig
 • ستارگان: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh
 • تاریخ اکران: 25 دسامبر 2019 (4 دی 1398)

گرتا گرویک به عنوان اولین فیلم خود بعد از Lady Bird با سیرشا رونان و تیموتی شلمی دوباره همکاری می‎کند تا یک اقتباس دیگر از رمان کلاسیک زنان کوچک نوشته لوییزا می الکات ساخته شود. در این فیلم بازیگران دیگری مانند اما واتسون، فلورنس پیو که او را از مینی سریال دختر درامر کوچک به یاد داریم و الیزا اسکنلن (بازیگر نقش مینی سریال اشیاء تیز) در نقش خواهران دیگر مارچ، بازی می‎کنند. گروهی از بهترین بازیگران زن جوان که در جریحه‎دار کردن احساسات شما استعداد دارند.

فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie

29. فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie

 • ژانر فیلم: Action, Drama
 • کارگردان: Vince Gilligan
 • ستارگان: Aaron Paul, Jonathan Banks, Matt Jones
 • تاریخ اکران: 11 اکتبر 2019 (19 مهر 1398)

فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie یا در زبان فارسی «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» یکی از جدیدترین آثار اکشن و درام شبکه نتفلیکس (Netflix) است. در فیلم ال کامینو: فیلم برکینگ بد، بازیگران و هنرمندان بااستعداد و محبوبی مانند ارون پال در نقش جسی پینکمن، جسی پلمونس در نقش تاد الکوئیست، کریستن ریتر در نقش جین مارگولیس، چارلز بیکر در نقش اسکینی پیت، مت جونز در نقش برندون «بجر» میهیو، اسکات شپرد در نقش کیسی، اسکات مک‌آرتور در نقش نیل، تام باور در نقش لو، کوین رنکین در نقش کنی و لری هانکین در نقش اولد جو و چند تن دیگر حضور داشته و به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم ال کامینو: فیلم برکینگ تا به امروز امتیاز 73 را از بین 29 نقد فیلم و سریال که در سایت متاکریتیک قرار گرفته، به دست آورده است. لازم به ذکر است که این اثر برای نمایش در شبکه AMC هم در نظر گرفته شده است اما هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست. به طور کلی می‌توان گفت که این اثر محبوب نقدها و امتیازات مثبت زیادی را از طرف منتقدان دریافت کرده است.

بخش زیادی از منتقدان، ایفای نقش و نحوه عملکرد پال را تحسین کردند. آنها اعلام کردند که این فیلم می‌تواند یک پایان و خاتمه بسیار خوب برای طرفداران مجموعه برکینگ بد باشد. رابرت فورستر هم که در این فیلم نقش اد گالبریث را ایفا کرده بود، درست در روز نمایش فیلم، در سن 78 سالگی دار فانی را وداع گفت. (2)

از اینکه تا پایان مقاله معرفی بهترین فیلم های 2019 با ما همراه بوده‌اید نهایت سپاس را از شما عزیزان داریم.

(0) نظر

زوج های سینمایی ایران و جهان

خیلی از زوج‌های سینمایی که سال‌ها در کنار هم کارکرده‌اند، همکاری‌های درخشان آفریده‌اند و به‌دور از حاشیه به زندگی خصوصی‌شان پرداخته‌اند. در این یادداشت نگاهی می‌اندازیم به زوج موفق سینمای ایران و جهان:

 بهرام بیضایی و مژده شمسایی


شکسپیر سینمای ایران در سال ۱۳۷۷ با مژده شمسایی ازدواج کرد، ازدواجی که تاکنون هم ادامه داشته است. شمسایی ابتدا چهره‌پرداز فیلم «شاید وقتی دیگر» استاد بود و بازیگری را با «مسافران» آغاز کرد. درخشان‌ترین همکاری این زوج مربوط به «سگ‌کشی» است و در آخرین فیلم بیضایی که در ایران ساخته شد هم ادامه یافت؛ «وقتی همه خوابیم».

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
بهرام بیضایی و همسرش مژده شمسایی

 ناصر تقوایی و مرضیه وفا مهر


ناصر تقوایی، بعد از جدایی از شهرنوش پارسی پور، با مرضیه وفامهر ازدواج کرد. مرضیه وفامهر، در «کاغذ بی‌خط» دستیار تقوایی بود و از آن زمان تاکنون بیشتر در فیلم‌های کوتاه و مستقل به ایفای نقش پرداخته است. مهم‌ترین تجربه بازیگری وفامهر به فیلم «تهران من حراج» بازمی‌گردد که این فیلم هم با حاشیه‌های بسیاری همراه بود. وفامهر همچنین درزمینه فیلم‌سازی هم فعال است و فیلم «باد، ده‌ساله» ساخته او اولین فیلم ایرانی است که در جشنواره ساندنس جز ده فیلم منتخب انتخاب‌شده است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج ناصر تقوایی و مرضیه وفا مهر

 اصغر فرهادی و پریسا بخت آور


فیلم‌ساز پرافتخار ایرانی، سال‌ها پیش با پریسا بخت آور، کارگردان مجموعه‌های موفق تلویزیونی ازدواج‌ کرده است. فرهادی که خودش هم فعالیت حرفه‌ای‌اش را از تلویزیون شروع کرد، فیلم‌نامه مجموعه‌های پرطرفدار «پشت‌کنکوری‌ها» و «یادداشت‌های کودکی» به کارگردانی پریسا بخت آور را به رشته تحریر درآورده است. اوج همکاری این زوج مربوط به فیلم کمدی و موفق «دایره‌زنگی» است که بخت آور کارگردانی آن را بر عهده داشته و فرهادی فیلم‌نامه آن را نوشته است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان 
اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت آور

فرهاد آئیش و مائده طهماسبی


این زوج هنری هم‌سال‌هاست که ازدواج‌کرده‌اند و علاوه بر همکاری‌های مشترک، به‌صورت جداگانه هم، فعالیت خود را دنبال می‌کنند. آئیش و طهماسبی قبلاً در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که به دلیل محدودیت‌های شغلی‌شان قصد فرزند دار شدن ندارند. ازآنجایی‌که هردو در تئاتر بسیار فعال هستند، هرکدام در نمایش‌های دیگرِی بارها ظاهرشده‌اند و بعد از سال‌ها فعالیت در سینما، تلویزیون و تئاتر ایران، همچنان به زندگی و فعالیت حرفه‌ای خود ادامه می‌دهند.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج فرهاد آئیش و مائده طهماسبی

 گوهر خیراندیش و جمشید اسماعیل‌خانی


در سال ۱۳۴۹، زمانی که خیراندیش و مرحوم اسماعیل‌خانی در گروه تئاتر شیراز تازه آغاز به کارکرده بودند، باهم ازدواج کردند و تا سال‌ها در نقش‌های ماندگار سینمایی و تلویزیونی در مقابل یکدیگر ظاهر شدند. خیراندیش در گفت‌وگویی که اخیراً انجام داده است ازآنچه که از مرحوم اسماعیل‌خانی به‌عنوان یک بازیگر یاد گرفته است یادکرده است و همچنین از رابطه صمیمی و عاطفی که باهم داشته‌اند سخن گفته است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
گوهر خیراندیش و مرحوم جمشید اسماعیل‌خانی

لیلا حاتمی و علی مصفا


داریوش مهرجویی با «لیلا» یک معجزه آفرید، معجزه‌ای که هم روی پرده جاری شد و هم در زندگی واقعی به حیاتش ادامه داد. علی مصفا و لیلا حاتمی در هنگام بازی در این فیلم باهم آشنا شدند و ازدواج کردند و تاکنون هم‌بارها در مقابل هم در نقش‌های گوناگون ظاهرشده‌اند. لیلا حاتمی بازیگر اصلی «سیمای زنی در دوردست» به کارگردانی علی مصفا بود و این زوج در فیلم «چیزهایی هست که نمی‌دانی» و «پله آخر» همبازی بودند. مصفا و حاتمی در اثر دیگر داریوش مهرجویی، «آسمان محبوب» هم‌بار دیگر در کنار یکدیگر ظاهر شدند و «مردی بدون سایه» آخرین فیلم علیرضا رئیسیان آخرین همکاری این دو است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج لیلا حاتمی و علی مصفا در کنار فرزندان

داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر


از «لیلا» صحبت کردیم، باید از داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر هم‌صحبت کنیم. محمدی فر ابتدا در «لیلا» به‌عنوان بازیگر در کنار مهرجویی حضور داشت و بعد به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس آثار مهرجویی در کنار این فیلم‌ساز حضور یافت. «سنتوری» و «مهمان مامان» اوج همکاری این زوج است و «آسمان محبوب»، «بمانی» و «نارنجی‌پوش» دیگر همکاری‌های مهرجویی و محمدی فر است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر

امیر جعفری و ریما رامین فر


ریما رامین فر و امیر جعفری، هر دو با فیلم موفق «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰» وارد سینما شدند. درحالی‌که امیر جعفری در تلویزیون با مجموعه «بدون شرح» به‌سرعت به محبوبیت رسید و با «قارچ سمی» جای پایش را در سینما محکم کرد، رامین فر گزیده کارتر و کم فعالیت‌تر بود. بااین‌حال حضور ریما رامین فر در مجموعه «پایتخت» و نقش هما، او را به‌سرعت به چهره‌ای محبوب و شناخته‌شده تبدیل کرد. زوج رامین فر و جعفری در «زاپاس» ساخته برزو نیک نژاد، در مقابل یکدیگر ظاهر شدند و در طی سال‌ها فعالیت هنری بارها با یکدیگر همبازی شده‌اند.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
زوج امیر جعفری و ریما رامین فر

رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری


رخشان بنی اعتماد، بانوی اردیبهشت سینمای ایران سال ۱۳۵۹ با جهانگیر کوثری، تهیه‌کننده سینما، گزارشگر و مجری ورزشی و روزنامه‌نگار ازدواج کرد. رخشان بنی اعتماد در طی سال‌ها نه‌تنها توانست با فیلم‌ها و نوع ویژه نگاهش اعتباری برای سینمای ایران دست‌وپا کند که توانست به‌عنوان یک فیلم‌ساز توانمند زن، جریان فیلم‌سازی ایران را متحول کند و همیشه، در این راه از همکاری و حمایت همسرش، جهانگیر کوثری بهره برده است.
کوثری که تهیه‌کننده برخی از مطرح‌ترین آثار بنی اعتماد، ازجمله، «بانوی اردیبهشت»، «خون بازی» و «زیرپوست شهر» بوده است، تهیه‌کنندگی آثار فیلم‌سازان دیگری را هم در کارنامه کاری خود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به «پل خواب» ساخته اکتای براهنی، «سوت پایان» ساخته نیکی کریمی، «به آهستگی» ساخته مازیار میری و «فراری» ساخته علیرضا داوود نژاد اشاره کرد.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری و باران کوثری

 رویا تیموریان و مسعود رایگان


رویا تیموریان و مسعود رایگان در سال ۱۳۸۲ باهم ازدواج کردند. رایگان بعد از سال‌ها فعالیت هنری در کشور سوئد، در سال ۱۳۸۰ به دعوت وحید موسائیان برای بازی در فیلم «خاموشی دریا» به ایران آمد و با بازی در «خیلی دور، خیلی نزدیک» رضا میر کریمی در سینمای ایران به شهرت رسید. تیموریان هم که سال‌ها در سینما و تلویزیون و تئاتر مشغول به فعالیت بوده است.

زوج های موفق سینما,زن و شوهرها در سینما,ازدواج هنرمندان
رویا تیموریان و شوهرش مسعود رایگان

این زوج در طی چند سال گذشته در چند اثر موفق در مقابل هم ظاهرشده‌اند یا با یکدیگر همکاری داشته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به «زادبوم»، «سنتوری»، «کافه ستاره» و مجموعه موفق «شمس‌العماره» اشاره کرد. چیزی که این فیلم را به یک هدیهٔ جذاب در صنعت سرگرمی تبدیل کرده این است که به طور مرتب پیچیدگی لازم در به تصویر کشیدن تصویر یک ستاره و چند موزیکال همراه با آن را ارائه می‌دهد. 


ازدواج های هالیوودی

بسیاری از ازدواج های هالیوودی به طلاق منتهی شده اند. با این حال، زوج های هالیوودی ای هم بوده اند که ثابت کرده اند گذشت زمان تأثیری روی عشق آن ها ندارد. حتی بعضی از این عشق ها خیانت و طلاق و جدایی را از سر گذرانده اند اما در نهایت، از همه ی این وقایع ناخوشایند جان سالم به در برده اند. بعضی از این زوج ها هرگز چیزی از زندگی مشترک شان بروز نداده اند، اما بعضی از آن ها هم بوده اند که زندگی زناشویی شان همیشه نقل محافل بوده است. بعضی از آن ها کلید موفقیت را خودداری از ازدواج رسمی می دانند، در مقابل، بعضی ها هستند که همیشه سالگرد ازدواج شان را جشن می گیرند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، این زوج های عاشق و مشهور شاید روش های مختلفی برای داشتن یک رابطه ی عاشقانه ی موفق داشته باشند، اما نقطه ی اشتراک همه ی آن ها، پایداری عشق شان بوده است. در ادامه به طولانی ترین و پایدارترین ازدواج های هالیوودی می پردازیم.


جاستین تیمبرلیک و جسیکا بیل: ۱۲ سال


جاستین تیمبرلیک و جسیکا بیل

رابطه ی تیمبرلیک و بیل همیشه هم مستحکم نبوده و آن ها در سال ۲۰۱۱ به مدت ۳ ماه از یکدیگر جدا شدند. اما دوباره رابطه ی خود را از سر گرفتند و این رابطه از آن زمان تا به حال ادامه یافته است.

گرچه زندگی مشترک این زوج با یک رابطه ی بند زده ادامه پیدا کرده، اما بیل هرگز در انتخابش تردید نداشته. او هنوز هم ایمیلی را که در اوایل رابطه اش با تیمبرلیک برای یکی از همکارانش فرستاده بود نگه داشته است. بیل در این ایمیل گفته بود: «من میدونم یه روز با این مرد ازدواج میکنم.»

بعد از ازدواج این زوج در سال ۲۰۱۲، آن ها در سال ۲۰۱۵ صاحب پسری به نام سایلس شدند.


مت دمون و لوسیانا بروسو: ۱۶ سال


مت دمون و لوسیانا بروسو

مت دمون و همسرش، لوسیانا بروسو، در میامی با یکدیگر آشنا شدند. لوسیانا در آن زمان در یک بار کار می کرد. این زوج در سال ۲۰۰۵ با یکدیگر ازدواج کردند و زندگی مشترک آن ها تا به امروز ادامه داشته است.

از آنجایی که دمون به خاطر حرفه اش دائماً در سفر و از خانه دور است، طبیعی است که این زوج با شرایط سختی مواجه هستند. با این حال، دمون در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۵ در این رابطه بیان کرد: «ما یه قانون دو هفته ای داریم. من بیشتر از دو هفته از خونه دور نمیمونم. به نظرم آدم باید تا جایی که میشه کنار کسی که دوستش داره باشه. همسرم عشق زندگی منه. دوست ندارم ازش دور باشم.»


ساشا بارون کوهن و ایزلا فیشر: ۱۷ سال


ساشا بارون کوهن و ایزلا فیشر

کارنامه ی حرفه ای کوهن مملوء از نقش های عجیب و غریب و بدنامی مثل کاراکتر معروف بورات است و عجیب نیست که او زندگی مشترک عادی ای هم نداشته باشد.

ایزلا فیشر، همسر کوهن در سال ۲۰۱۶ در مصاحبه ای گفته بود: «من به جای اینکه از شوهرم مثلاً بپرسم میخوای دکمه ی خشک کن ماشین لباسشویی رو بزنی، ازش میپرسم کسی قراره ازمون شکایت کنه یا حکم بازداشتت صادر شده.»

علیرغم این نگرانی های دائمی، فیشر کماکان همراه ماجراجویی های دیوانه وار همسرش است. او حتی سه سال پیش در جریان مراسم اسکار به همسرش کمک کرد لباسی که پوشیدن آن را برایش ممنوع کرده بودند، پنهانی در محل مراسم به تن کند.


هریسون فورد و کالیستا فلاکهارت: ۱۷ سال


هریسون فورد و کالیستا فلاکهارت

هریسون فورد شاید یکی از بازیگران درجه یک هالیوود باشد، اما این بدان معنی نیست که او برای به دست آوردن دل همسر آینده اش احتیاج به هیچ کمکی نداشته. از قرار معلوم بازیگری به نام جیمز مارسدن در اولین قرار شام این زوج حضور پیدا کرد و به کمک هریسون فورد رفت.

چیزی نگذشت که فورد خود را مغلوب عشق دید.

فورد در مصاجبه ای در سال ۲۰۰۳ بیان کرد: «من عاشقم.عشق رمانتیک یکی از مهیج ترین و کامل ترین نوع عشقه و به نظرم تو هر مرحله ای از زندگی، پتانسیلش وجود داره. من تعجب نکردم که می تونم عاشق بشم، و تعجب نکردم که این کارو کردم.»

این زوج در سال ۲۰۰۹ طی یک مراسم خودمانی با یکدیگر ازدواج کردند.


مگی جیلنهال و پیتر سارسگارد: ۱۷ سال


مگی جیلنهال و پیتر سارسگارد

این دو بازیگر از سال ۲۰۰۲ با یکدیگر وارد رابطه شدند. آن ها در سال ۲۰۰۹ با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب ۲ دختر شدند. اما جز این موارد، چیز زیادی از زندگی مشترک این زوج نمی دانیم چون آن ها دوست دارند حریم شخصی شان حفظ شود.


امی آدامز و دارن لی گالو: ۱۸ سال


امی آدامز و دارن لی گالو

این زوج در سال ۲۰۰۱ با یکدیگر آشنا شدند و بالاخره بعد از ۱۵ سال با یکدیگر ازدواج کردند.

آدامز در مصاحبه ای اظهار کرد: «ما همیشه به هم تعهد داشتیم ولی حالا دیگه اون مجبوره با من باشه و من هر کاری دلم بخواد میتونم بکنم. شوخی میکنم. واقعیت اینه که حالا بیشتر حس خانواده و ماندگاری دارم، که برای من حس خوبیه.»


انریکه ایگلسیاس و آنا کورنیکوا: ۱۸ سال


انریکه ایگلسیاس و آنا کورنیکوا

این زوج از زمان آشنایی شان در سال ۲۰۰۱، کوچک ترین چیزی از رابطه ی خود بروز نداده اند. بعضی حدس می زنند که آن ها ازدواج کرده اند اما به قدری دهان شان قرص است که هیچکس از آن باخبر نشده.

ایگلسیاس در مصاحبه ای بیان کرده: «من اعتقادم ندارم که برای نشون دادن علاقه ت به کسی، به یه تیکه کاغذ احتیاج داری.» وقتی از او پرسیده شد که او و آنا چه برنامه ای برای رسمی کردن ازدواج شان دارند، انریکه در جواب گفت: «کی میدونه در آینده چه اتفاقی میفته… یا در گذشته چه شده.»

این زوج در سال ۲۰۱۷ صاحب یک دوقلو شدند.


جولیا رابرتز و دنی مودر: ۱۹ سال


جولیا رابرتز و دنی مودر

جولیا رابرتز و همسرش، دنی مودر، در سال ۲۰۰۰ در جریان فیلمبرداری فیلم «مکزیکی» (The Mexican) با یکدیگر آشنا شدند. بعد از طلاق مودر از همسر اولش، رابرتز و او در سال ۲۰۰۲ با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب ۳ فرزند شدند: یک دو قلو به نام هیزل پاتریشیا و فینیس فین والتر و پسری به نام هنری دنیل.

در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۵، از رابرتز درباره ی راز موفقیت یک ازدواج در دنیای سرگرمی پرسیدند. او در جواب گفت: «فکر نمیکنم این منحصر به زوج های دنیای سرگرمی باشه. من حتی خودمون رو یکی از این زوج ها نمیدونم، اما چه میدونم، شاید بوسیدن.»


جی زی و بیانسه: ۱۹ سال


جی زی و بیانسه

بیانسه و جی زی حوالی سال ۱۹۹۹ با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۲۰۰۸ با یکدیگر ازدواج کردند. این زوج ۳ فرزند دارند: ۲ دختر به نام های بلو آیوی و رومی و یک پسر به نام سِر.

این زوج همیشه در مورد رابطه و زندگی مشترک شان سکوت کرده اند، حتی بعد از آنکه بیانسه آهنگ هایی منتشر کرد که از وقوع یک خیانت خبر می داد. اما علت سکوت این زوج چیست؟

بیانسه در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۸ اظهار کرد: «چیزی که بین من و جی زی در جریانه واقعیه. این رابطه واسه ی مصاحبه یا پیدا کردن یه فرصت مناسب برای عکس گرفتن نیست. یه رابطه ی واقعیه.» در سال ۲۰۱۲ هم بیانسه در مصاحبه اش با اپرا وینفری بیان کرد: «من اگه با این مرد زیر یه سقف نمیرفتم، این زنی نمیشدم که حالا هستم. این ازدواج منو ساخته.»


مایکل داگلاس و کاترین زتاجونز: ۲۰ سال


مایکل داگلاس و کاترین زتاجونز

کاترین زتاجونز و مایکل داگلاس در سال ۲۰۱۳ برای مدتی از یکدیگر جدا شدند اما دوباره رابطه ی خود را از سر گرفتند. این زوج از سال ۱۹۹۸ با یکدیگر زندگی می کنند.

زتاجونز در سال ۲۰۱۵ در مصاحبه ای بیان کرد: «این یه مسیر طولانیه و به نظرم آدما حالا خیلی زود در برابر مشکلات زندگی مشترک تسلیم میشن. تو باید تمام سعیتو بکنی و با اولین مشکلی که سر و کله ش پیدا میشه جا نزنی، چون اون آخرین مشکلی نیست که پیش میاد. در آینده مشکلات خیلی بیشتری به وجود میاد.»


دیوید و ویکتوریا بکهام: ۲۲ سال


دیوید و ویکتوریا بکهام

خواننده ی جوان گروه اسپایس گرلز (Spice Girls) در ملاقاتش با بازیکن جوان فوتبال در سال ۱۹۹۷، شماره تلفن خود را به او می دهد و حالا بکهام هنوز بلیت هواپیمایی که ویکتوریا شماره اش را روی آن نوشته بود پیش خود دارد. این زوج در سال ۱۹۹۹ با یکدیگر ازدواج کردند.

ویکتوریا در یادداشتی برای نشریه ی British Vogue بیان کرد که همه باید بدانند که عشق در نگاه اول وجود دارد: «بله، عشق در نگاه اول وجود دارد. این اتفاق می تواند در سالن عمومی باشگاه منچستر یونایتد برایت بیفتد، گرچه کمی مست می شوی و جزئیات اتفاق برایت مبهم می شوند.»


هیو جکمن و دبورا لی فرنس: ۲۳ سال


هیو جکمن و دبورا لی فرنس

جکمن و همسرش فرنس که ۱۳ سال از او بزرگ تر است، در جریان فیلمبرداری اولین فیلم جکمن در سال ۱۹۹۵ با یکدیگر آشنا شدند. یک سال بعد، آن ها با یکدیگر ازدواج کردند و از آن زمان در کنار همدیگر زندگی می کنند.

جکمن در مصاحبه ای که با الن دی جنرس داشت بیان کرد: «واقعاً خوشحالم که قبل از هر اتفاقی با دبورا لی آشنا شدم. هر اتفاقی که در کارم، جلوی دوربین و پشت دوربین میفته رو ما همیشه در کنار هم انجامش داده ایم.»


ویل اسمیت و جیدا پینکت اسمیت: ۲۴ سال


ویل اسمیت و جیدا پینکت اسمیت

ویل اسمیت و جیدا پینکت اسمیت در سال ۱۹۹۵ در جریان تست بازیگری سریال «شاهزاده ی جدید» (Fresh Prince) با یکدیگر آشنا شدند. جیدا برای بازی در نقش نامزد ویل تست داده بود. این زوج در سال ۱۹۹۷ با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب ۲ پسر به نام های جیدن و ویلو شدند. البته همه ی سال های زندگی مشترک شان هم با خوشی سپری نشده. خوشبختانه جیدا هرگز درگیر هیچکدام از شایعاتی نشد که درباره ی خیانت و طلاق او و همسرش مطرح می شد.

جیدا در مصاحبه ای بیان کرد: «این چیزیه که بهش اعتقاد دارم. مردی که ویله… یه مرد صادق و درستکاره. اون همه ی آزادی های دنیا رو داشته. تا وقتی که ویل بتونه تو آینه به خودش نگاه کنه و حالش خوب باشه، منم خوبم.»لیزا کودرو و مایکل استرن: ۲۶ سال


لیزا کودرو و مایکل استرن

کودرو با استرن در سال ۱۹۹۵ ازدواج کرد، اما آشنایی این زوج به سال ۱۹۸۷ بر می گردد، یعنی زمانی که استرن با یکی از دوستان کودرو در رابطه بود. رابطه ی لیزا و مایکل ۶ سال بعد از آن شروع شد.

از آن زمان و طی این سال ها، علاقه ی میان این زوج دستخوش تغییراتی شده است. کودرو در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۴ اظهار کرد: «وقتی تصمیم به ازدواج گرفتیم میدونستیم که عهد نمی کنیم تا ابد عاشق همدیگه باشیم، چون نمیشه این کارو کرد، اما به هم قول دادیم هر مشکلی که پیش اومد برای حلش تلاش کنیم. ما متعهدیم که زندگی مشترکمون رو درست و فعال پیش ببریم. وقتی مدت زیادی با کسی رابطه داشته باشی، یه جور پیوند به وجود میاد و عشق شکل دیگه ای پیدا میکنه.»


دیوید بویی و ایمان: ۲۶ سال


لیزا کودرو و مایکل استرن

دیوید بویی فقید، اسطوره ی موسیقی راک، در سال ۱۹۹۰ با ایمان که یک سوپر مدل بود، آشنا شد. بویی در نگاه اول عاشق ایمان شده بود اما ایمان کمی مردد بود.

ایمان در سال ۲۰۰۴ در مصاحبه ای اظهار کرد: «قطعاً نمیخواستم با کسی مثل اون وارد رابطه بشم. اما همیشه میگم که من عاشق دیوید جونز شدم. عاشق دیوید بویی نشده بودم. بویی فقط یه چهره ی اجتماعیه. اون یه خواننده است، یه هنرمنده. مردی که من باهاش آشنا شدم دیوید جونز بود.»

این زوج تا زمان مرگ نابهنگام بویی در سال ۲۰۱۶، با یکدیگر زن و شوهر بودند.


متیو برودریک و سارا جسیکا پارکر: ۲۸ سال


متیو برودریک و سارا جسیکا پارکر

سارا جسیکا پارکر و متیو برودریک در سال ۱۹۹۱ به واسطه ی برادر سارا با یکدیگر آشنا شدند. این زوج در سال ۱۹۹۷ با یکیدگر ازدواج کردند و صاحب ۳ فرزند شدند.

پارکر و برودریک معمولاً چیزی از رابطه ی خود بروز نمی دهند، اما وقتی یک بار در مراسمی یک خبرنگار از برودریک درباره ی راز ماندگاری ازدواج شان پرسید، او در جواب گفت: «گفتگو کردن. هیچوقت با عصبانیت نخواب.»


اسنوپ داگ و شانته تیلور: ۳۰ سال


اسنوپ داگ و شانته تیلور

اسنوپ داگ با همسر اول (و دراصل دوم) خود در دوران دبیرستان در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ آشنا شد. آن ها در سال ۲۰۰۴ از یکیگر جدا شدند، اما در سال ۲۰۰۸ دوباره با یکدیگر ازدواج کردند.

اسنوپ داگ در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۳ از عشق فراوانش به همسرش گفت: «چون شما باید بدونین در راه رسیدن به موفقیت، اونو درگیر چه کشمکش ها و ماجراهایی کردم، چون من متوجه نبودم دارم باهاش چیکار می کنم، چقدر اذیتش میکنم و چقدر به خودم خیانت میکنم، تا اینکه مرد شدم و فهمیدم که باید این زنو که منو دوست داره و مادر بچه های منه دوست داشته باشم و زندگیم رو سر جای خودش بذارم و موسیقی و کارم رو بذارم تو اولویت دومم.»


تام هنکس و ریتا ویلسون: ۳۱ سال     


تام هنکس و ریتا ویلسون

تام هنکس در سال ۱۹۸۸، در جریان فیلمبرداری فیلم «داوطلب ها» (Volunteers) با همسرش ریتا آشنا شد. وقتی هنکس و ویلسون با یکدیگر آشنا شدند، یک سال از طلاق هنکس از همسر اولش گذشته بود و تام و ریتا یک سال بعد از آشنایی شان با یکدیگر ازدواج کردند.

هنکس به تازگی در یکی از مصاحبه هایش گفته است: «فکر نمیکنم که دیگه هیچوقت تنها بمونم… این احساسی بود که وقت آشنایی با همسرم با داشتم.»


اپرا وینفری و استدمن گراهام: ۳۳ سال


اپرا وینفری و استدمن گراهام

اپرا وینفری در سال ۱۹۸۶ با استدمن گراهام آشنا شد. این زوج هرگز به طور رسمی با یکدیگر ازدواج نکردند، اما در سال ۲۰۱۲ با یکدیگر نامزد کردند. اپرا درباره ی علت خودداری شان از ازدواج می گوید که رابطه ی او و استدمن یک رابطه ی عادی نیست و ازدواج برای این رابطه، بیش از حد عادی محسوب می شود.

اپرا در مصاحبه ای بیان کرده: «اگر با استدمن مصاحبه کرده بودین بهتون میگفت که ما اگه باهم ازدواج کرده بودیم الان دیگه باهم نبودیم. چون اون یه مرد سنتیه و رابطه ی ما یه رابطه ی خیلی غیر سنتیه.»


مریل استریپ و دان گامر: ۴۱ سال


مریل استریپ و دان گامر

مریل استریپ در سال ۱۹۷۸ با دان گامر آشنا شد. در آن زمان، ۶ ماه از فوت همسر اول استریپ بر اثر سرطان ریه گذشته بود.

استریپ و گامر حالا ۴ فرزند دارند. آن ها از زندگی مشترک شان زیاد صحبت نمی کنند اما وقتی استریپ در سال ۲۰۱۲ برای گرفتن جایزه ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن به روی سن رفت، صحبت های خود را اینطور شروع کرد: «اول از همه می خوام از دان تشکر کنم چون اگه آخر سخنرانیت از همسرت تشکر کنی با موسیقی تشویقش میکنن و من میخوام بهش بگم که هر چیزی که بالاترین ارزش رو تو زندگیمون داره رو من از تو دارم.»


دنزل و پائولتا واشنگتن: ۴۲ سال


دنزل و پائولتا واشنگتن

دنزل و پائولتا واشنگتن در سال ۱۹۷۷ با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۱۹۸۳ با یکدیگر ازدواج کردند. البته پائولتا پیش از ازدواج شان، ۳ بار درخواست ازدواج دنزل را رد کرده بود.

دنزل ابتدا فکر می کرد که دو بار از او خواستگاری کرده بود، اما وقتی این زوج در جریان یک مراسم در حال مصاحبه بودند، پائولتا فوراً اشتباه او را تصحیح کرد. دنزل در اینباره گفته بود: «اینو تا حالا جایی نگفتم. اون جواب رد بهم داد و گفت نه. ولی چون سه بار ازش خواستگاری کردم، یعنی اون دو بار به من جواب رد داده.»


ساموئل ال. جکسون و لاتانیا ریچاردسون: ۴۹ سال


ساموئل ال. جکسون و لاتانیا ریچاردسون

ساموئل ال. جکسون و لاتانیا ریچاردسون در زمان تحصیل در دانشگاه با یکدیگر آشنا و از همان زمان به یکدیگر علاقمند شدند. این زوج در سال ۱۹۸۰ با یکدیگر ازدواج کردند و دختری به نام زوئی دارند.

جکسون بارها درمورد نقش همسرش در تبدیل شدن او به بازیگر و شخصی بهتر صحبت کرده است: «همسرم لاتانیا همیشه سختگیرترین منتقد من بوده. اون میگه تو اونقدر باهوشی که بار اولی که چیزی رو میخونی، فکر میکنی با عقل و احساست فهمیدیش… اما بهش روح نمیدی. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه من بالاخره کاملاً متوجه منظورش شدم. قبل از اون یه کارایی روی صحنه می کردم و بعد دنبال واکنش مخاطب بودم. اما از وقتی که تونستم نادیده ش بگبرم و روی ارتباطم با کسایی تمرکز کنم که باهام روی صحنه بودن، بالاخره تونستم پیشرفت کنم و تبدیل بشم به چیزی که الان فکر میکنم هستم.»

(0) نظر
X